Sekojot dzīvnieku labturības tendencēm pasaulē, arī Latvijā ražotāji atsakās no sprostos turētu vistu olām. Par to, kādos apstākļos tiek turētas vistas, pircēji var pārliecināties pēc cipara uz olu kastītes. Cipars 3 nozīmē, ka vistas tiek turētas sprostos, cipars 2 - ka vistas brīvi pastaigājas pa kūti, cipars 1 - vistas dodas arī pastaigās brīvā dabā. Vai pircēji Latvijā pievērš uzmanību vistu labturībai un vai iepērkoties noteicošais faktors joprojām ir olu cena?

AS "Balticovo" ar 3 miljoniem vistu ir lielākais olu ražotājs ne tikai Latvijā, bet visā Ziemeļeiropā. Uzņēmuma valdes loceklis Toms Auškāps stāsta, ka fermu modernizēšana uzsākta pirms 3 gadiem un investīcijās ieguldīti 15 miljoni eiro. Jaunajās novietnēs vistas varēs gan brīvi pastaigāties pa kūti, gan arī iziet svaigā gaisā.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe skaidro, ka daudzi uzņēmumi, īpaši pārtikušajās pasaules valstīs, apņēmušies pēc 2025. gada vairs neizmantot sprostos turētu vistu olas.

Veikalu tīkla "Rimi" pārstāve Elīna Šakirova stāsta, ka jau šobrīd puse no veikalā nopērkamajām olām ir brīvos turēšanas apstākļos dētas olas.

Alūksnes putnu fermā ir 425 000 vistu. Vienā novietnē vistas tur sprostos, divās jaunajās vistas varēs brīvi pārvietoties pa kūti. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Hermanis Dovgijs stāsta, ka uzņēmums attīstībā investēti 15 miljonus eiro, bet uzsver, ka arī sprostos turētu vistu olas uzturvērtības ziņā neatpaliek no pārējām.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe vērtē, ka olas ir lēts, bet ļoti veselīgs produkts un arī Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, olu patēriņš palielināsies. Kā uzsver Inguna Gulbe – Latvijā pirktspēja joprojām ir zema, pircēji pērk to, ko var atļautos, tāpēc jābūt iespējai veikalā nopirkt arī lētākas jeb sprostos turētu vistu olas.