Elektroenerģijas tirgu Eiropas Savienībā atvēra 2007. gadā, vispirms - lielajiem patērētājiem, pakāpeniski visiem pārējiem. Tirgus atvēršana nozīmē, ka elektrību var iegādāties no brīvi izvēlēta elektroenerģijas tirgotāja. Igaunijā pirms septiņiem gadiem atvēra elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām, pirms pieciem gadiem - Latvijā, bet Lietuva to gatavojas darīt nākamgad.

Ja elektroenerģijas vairumtirdzniecības tirgus Baltijas valstīs ir līdzīgs, tad mazumtirdzniecībā ir atšķirības gan pēc vēsturiskās attīstības, gan regulējuma un cenām, stāsta Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis.

"Latvenergo" Pārdošanas direktors Uldis Mucenieks stāsta, ka uzņēmums jau 10 gadus strādā visā Baltijā un Lietuvā ir lielākais tirgotājs biznesa klientiem - elektrību pārdod 8000 biznesa klientu. Pēdējā pusgada laikā "Latvenergo" ar zīmolu "Elektrum" elektrību sācis pārdot arī 2000 Lietuvas mājsaimniecībām.

Uldis Mucenieks stāsta, ka uzņēmums Lietuvā nākamajā gadā pabeigs saules paneļu parka būvniecību.

Gunārs Valdmanis vērtē, ka elektroenerģijas tirgošana kaimiņvalstīm veicina eksportu un dod labumu arī patērētājiem.

Brīvajā tirgū elektrību jebkurš patērētājs, tai skaitā mājsaimniecības, var pirkt pat fiksētu vai mainīgu cenu, kas atkarīga no elektrības cenas biržā.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.