Ārvalstu investīcijas Latvijā turpina pieaugt. Uzkrāto ārvalstu investīciju apjoms ir pārsniedzis 15 miljardu eiro slieksni. Tomēr tas joprojām ir mazāk nekā mūsu Baltijas kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā. Tikmēr Eiropas Savienībā no ārpusbloka valstīm visvairāk ieguldījumu ir no ASV, Šveices un Kanādas, tomēr tirdzniecības kari un citas globālās ekonomikas neskaidrības ir iedragājušas apjomus.

Latvijā uzkrātais ārvalstu investīciju apjoms turpina pieaugt. Salīdzinot ar šīs tūkstošgades sākumu, ārvalstu investīcijas Latvijā ir palielinājušās desmit reizes.

Tās turpina pieaugt, saka Ārvalstu investoru padomes Latvijā vadītājs Mārtiņš Panke. Kā liela apmēra darījumu šogad viņš min Vācijas uzņēmuma „Schwenk” soli iegādāties cementa ražotāja „Cemex” Ziemeļeiropas biznesu, arī pārtikas ražotājs „Orkla” būvē jaunas ražotnes.

Līdzīgi kā Latvijā, ārvalstu investīcijas pēdējos pārdesmit gados ir augušas arī abās mūsu Baltijas kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā. Un Panke atzīst, ka salīdzinoši Latvija ir spējusi piesaistīt vismazāk ārvalstu kapitāla.

Iemesli šai situācijai ir dažādi. Igaunijai izdevies izveidot ciešākas ekonomiskās saites ar Somiju, bet Lietuvai – ar Poliju. Bet kā vienu no galvenajiem izaicinājumiem Latvijā Panke izceļ darbaspēka trūkumu. Tāpat viņš norāda uz pašvaldību lomu – atvērtība, pretimnākšana un ieinteresētībā ārvalstu investīciju piesaistē un jaunu darbavietu izveidē, bet nereti dzirdēts, ka projekti netiek īstenoti vietējo iedzīvotāju iebildumu dēļ.

Latvijas plusi un priekšrocības ārvalstu investoru ieskatā ir cilvēkkaptiāla kvalitāte, profesionāli speciālisti, kā arī Latvijas kā nelielas ekonomikas elastība, spēja pielāgoties dažādām izmaiņām.

Vienlaikus ir jādomā arī par Latvijas ilgtermiņa konkurētspēju. Proti, investori, kuru ienākšanai Latvijā viens no galvenajiem iemesliem bija salīdzinoši zemas darbaspēka izmaksas, tagad tām pieaugot, var aiziet citur. Tādēļ ilgtermiņā jālūkojas pēc jauniem investoriem, ar citādu investīciju raksturu, norāda Panke.

Runājot par valstīm, no kurām Latvijā ieplūdis visvairāk investīciju – pirmajā vietā ir Zviedrija, kas ir lielākais investors arī abās pārējas Baltijas valstīs. Latvijas gadījumā starp lielākajām investētājvalstīm ir arī Igaunija, Lietuva un Krievija. Latvijas Bankas dati liecina, ka pārliecinoši lielākā daļa Latvijā uzkrāto ārvalstu investīciju ir no Eiropas Savienības valstīm – trīs ceturtdaļas.

Ja runājam par Eiropas Savienības, un ārpus bloka trešajām valstīm, kas investē Eiropas Savienībā, tad top trīs ir Savienotās Valstis, Šveice un Kanāda, galvenokārt investējot eirozonas kodola valstīs, stāsta SEB bankas ekonomists Dainis Gašputis. Vienlaikus pērn pirmo reizi vairāku gadu laikā tiešās ārvalstu investīcijas Eiropā samazinājās.

Iepriekšējos gados palielinājušās arī investīcijas Eiropas Savienībā no Ķīnas, lai gan salīdzinoši tās joprojām ir ļoti nelielas. Gašpuitis piebilst, ka pēdējā laikā redzams, ka Eiropa pret Ķīnas investīcijām sāk attiekties uzmanīgāk, tie mēģināts rediģēt, kādas investīcijas tiks pieņemtas, un kādas ierobežotas.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.