Augusta sākumā ASV oficiāli pasludināja Ķīnu par „valūtas manipulatori”. Tirdzniecības konflikts starp abām valstīm eskalējies valūtas vērtības līmenī. Vašingtona apsūdz Pekinu par juaņas vērtības apzinātu vājināšanu, lai palīdzētu Ķīnas eksportam un mazinātu arvien pieaugošo muitas tarifu ietekmi. Turpina augt bažas, ka, ASV un Ķīnas tirdzniecības karš kļūst arvien intensīvāks. Tas draud ar negatīvām sekām arī Eiropai, un līdz ar to Latvijai.

Ķīnas un ASV tirdzniecības konfliktam pagaidām gala neredz, neskatoties uz pēdējos mēnešos notikušajām sarunām starp abām pusēm centienos atrast kādu vienošanos. Augusta sākumā ASV prezidents Tramps paziņoja, ka no 1.septembra Savienotās Valstis paaugstinās muitas tarifus līdz 10% Ķīnas precēm 300 miljardu ASV dolāru vērtībā. Ņemot vērā jau iepriekš paaugstinās muitas nodevas, tas nozīmēs, ka paaugstināti tarifi praktiski būs vērsti pret visām no Ķīnas Savienotajās Valstīs importētajām precēm.

Dažas dienas pēc Trampa paziņojuma konflikts drīz vien eskalējās jaunā līmenī. Ķīna pieļāva juaņas kursa pret ASV dolāru samazināšanos līdz zemākajam līmenim kopš 2010.gada. Proti, pārsniedzot simbolisko septiņu juaņu par dolāru robežu.

Vājāka juaņa nozīmē, ka Ķīnas eksportpreces kļūst lētākas, tās pērkot ar ārvalstu valūtu. Bet ASV uzskata, ka Pekina apzināti samazināja juaņas vērtību, lai mēģinātu mazināt paaugstināto tarifu ietekmi uz Ķīnas eksportu uz Savientojām Valstīm.

Pēc juaņas vērtības krituma Vašingtona Ķīnu pasludināja par „valūtas manipulatori”, un norādīja, ka ar attiecīgu sūdzību vērsīsies pie Starptautiskā valūtas fonda. Tas nozīmē, ka abu valstu konflikts tikai eskalējas, norādīja ASV biznesa telekanāla "Bloomberg News" žurnālists Kevins Sirilli.

Atšķirībā no citām centrālajām bankām, Ķīnas centrālā banka nav neatkarīga, un tās virzienā vērstas apsūdzības par politisko iejaukšanos, ka notiek vērā ņemamas kursa svārstības.

Pekina gan noraidīja, ka manipulētu ar savas valūtas vērtību. Ķīnas centrālā banka paziņoja, ka juaņas vērtības samazināšanās pamatā ir ASV pret Ķīnu vērstais „protekcionisms un tarifu palielināšana”. Arī plašākā tirdzniecības konflikta kontekstā Pekina nav gatava piekāpties. Tā sagaidot jauno tarifu pieaugumu teica Ķīnas ārlietu ministrijas pārstāve Hua Čunjinga.

 

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.