Metālapstrādes uzņēmumam SIA “LEAX Rēzekne” kopējais apgrozījums pērn bija 19.8 miljoni eiro, aizvadītajā gadā ir uzsākts jauns ieguldījumu projekts, paplašinot darbību elektromašīnu detaļu ražošanā. Pēdējo triju gadu laikā ir palielināts  darbinieku skaits no 150 uz 230. Darbinieku mainība neesot liela, kādi pieci procenti.  Uzņēmums attīstās un seko līdzi arī atalgojuma izaugsmei, lai tas būtu konkurētspējīgāks.

“Katru gadu mēs pārskatām gan kvalifikāciju, gan atalgojumu. Augot kompetencei, mainām algu līmeni. Domāju, ka mēs esam konkurētspējīgi šajā jomā. Bet jauniem speciālistiem, kuriem nav ģimene un nav doma dzīvot šeit, viņiem visas durvis ir vaļā un viņi izvēlas dodies prom, un tur neko nevar izdarīt,” norāda uzņēmuma vadītājs Gints Jačuks.

Uzņēmumi maksā tik lielu atalgojumu, kādu spēj nodrošināt, un apzinās, ka piedāvātā samaksa potenciālajiem strādātgribētājiem var būt par mazu. To apstiprina arī apgaismes stabu un mastu ražotājs „LATSTAB” vadītājs Staņislavs Ratinskis.

“Es domāju, ka mēs nesam gatavi konkurēt, bet mēs maksājam tik daudz, cik mēs varam maksāt. Nav jau galvenā prioritāte mūsu uzņēmumā konkurēt. Es saprotu, ka 600 un pat 700 eiro šobrīd ir par maz cilvēkiem dzīvošanai, bet mēs skatāmies, vai uzņēmums būtu spējīgs to visu izmaksāt, tas ir svarīgi mums,” stāsta SIA “LATSTAB” vadītājs Staņislavs Ratinskis.

Uzņēmumā strādā ap piecdesmit darbinieku. Šobrīd tiek meklēti vēl divdesmit. Ar jaunu speciālistu atrašanu nav viegli.

“Mums ir brīva teritorija, mēs varam braukt, kur gribam, tāpat kā es pirms daudziem gadiem no “Rebira” aizbraucu uz Īriju, tāpat daudzi cilvēki brauc meklē labāku dzīvi un labāku darbu, un apmaksas.”

Savukārt, uzņēmumam SIA “Omniva”, atverot pirms divarpus nedēļām Omniva klientu apkalpošanas centra filiāli Rēzeknē, pieredze, meklējot darbiniekus, bija pozitīva.

“Neskatoties un bažām par iespējamām problēmām ar kvalificēta darba spēka piesaisti, mēs saskārāmies ar lielu vietējo interesi par šīm vakancēm. Kopumā Rēzeknē konkurence uz vakancēm sasniedza vairākus desmitus cilvēku uz vienu amata vietu, tas ļāva atlasīt labākos kandidātus, bet palielināt sākotnēji iecerēto darbinieku skaitu šajā filiālē, jo šobrīd mēs nodarbinām četrus vietējos iedzīvotājus,” stāsta SIA Omniva Latvija Mārketinga vadītāja Ruta Pole.

Par tādu pašu pienākumu veikšanu kā Rīgā, uzņēmums darbiniekiem Rēzeknē nodrošina vienlīdzīgas gan sociālās garantijas, gan atalgojumu, kas savukārt cilvēkiem Rīgā šķiet par mazu, stāsta Ruta Pole.

“Lai arī mūsu uzņēmumā ir konkurētspējīgs atalgojuma līmenis, ne zemāks kā vidēji nozarē, tomēr Rīgā esam saskārušies ar grūtībām atrast darbiniekus, kas strādātu klientu servisā, jo Rīgā cilvēki izvirza savai izglītībai neadekvāti augstu izglītības prasības. Un mēs redzam, ka reģionos vietējie iedzīvotāji labprāt vēlas strādāt un sagaida, ka potenciālais darba devējs būs taisnīgs un par līdzīgu amata pienākumu veikšanu nemaksās ievērojami mazāk tikai, jo viņš atrodas ģeogrāfiski citā vietā.”

Kā norāda uzrunātie uzņēmēji, atalgojums pieaug, tomēr tas ir jāsabalansē ar uzņēmuma ražīgumu, jo atalgojuma pieaugums bez ražīguma var radīt ilgtermiņā būtiskas problēmas. Jāpiebilst, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2018. gadā mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī bija ap 1 000 eiro, savukārt Latgalē 700, kas ir viszemākais vidējais atalgojums.