Par maksātnespējīgu atzīts piena pārstrādes uzņēmums "Elpa". Augstās piena iepirkuma cenas un energoresursu sadārdzinājuma dēļ problēmas ir arī citiem uzņēmumiem, vērtē Piensaimnieku centrālā savienība. Tikmēr lauksaimnieku organizācijas cer, ka uzņēmumam nav palikuši būtiski parādi par pieņemto pienu, kā nereti Latvijā bijis citos maksātnespējas procesos.

Jau maijā parādījās ziņas, ka piena pārstrādes uzņēmums SIA "Elpa" pārtrauc ražošanu uz nenoteiktu laiku un tagad Kurzemes rajona tiesa to pasludinājusi par maksātnespējīgu. Ražotne ir vidējo uzņēmumu kategorijā un lielu daļu no pārstrādātā piena apjoma realizēja programmā "skolas piens" sev tuvējā Kurzemes reģionā . Uzņēmuma vadītājs Gundars Sisenis radio atzina, ka ražošana apturēta dažādu grūtību dēļ, tostarp straujā izejvielu cenu kāpuma un arī dārgo energoresursu dēļ.  SIA "Elpa" gan nav Piensaimnieku centrālās savienības biedrs, taču organizācijas vadītājs Jānis Šolks norāda, ka grūtības izjūt vairāki uzņēmumi.

Svaigpiena iepirkuma cena šobrīd ir ap 50 centi par litru. Šolks turpina, ka piena tirgus ir ļoti saspringst, jo gada laikā cena kāpusi par 50%. 

Latvijas Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācijas valdes locekle Ieva Rutkovska saka, ka jebkura pārstrādes uzņēmuma iziešana no ierindas ir slikta ziņa nozarei, savukārt runājot par augsto piena iepirkuma cenu, lauksaimnieki atgādina, ka arī šajā sektorā krietni pieaugušas saimniekošanas izmaksas.

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas konsultants Rolands Feldmanis vērtē, ka piena pārstrādes uzņēmuma "Elpa" iziešana no tirgus kopumā būtiski nesašaurina svaigpiena nodošanas iespējas. Vienlaikus organizācija cer, ka no maksātnespējas procesa necietīs lauksaimnieki.

Piena pārstrādes uzņēmuma "Elpa" kreditoru prasījumi pret parādnieku vēl iesniedzami maksātnespējas administratoram līdz 30.septembrim.