Pēc diviem mēnešiem picēriju un kafejnīcu apmeklētāji pamanīs, ka tirgū ir kļuvis par pāris zīmoliem mazāk un desmit slēgtām ēstuvēm vairāk. Uzņēmējs norāda, ka tā arī nav spējis atgūties pēc pandēmijas ierobežojumiem, kas daudzus mājās iesēdušos cilvēkus pieradinājuši gatavot pašiem. Tagad, kad karš diktē strauju cenu kāpumu un bailes par nākotni, kafejnīcās sēdētāju atkal kļūst mazāk.

Bizness uzsver – bez politiķu priekšvēlēšanu solītās nodokļu mazināšanas ēdināšanas tirgū nelaiķu skaits augs.

Septiņas "Can Can" picērijas un trīs "Caif Cafe" kafejnīcas no nākamā gada februāra tiks slēgtas. Šī biznesa vadītājs Andrjus Vasiļausks skaidro, ka lēmumu pieņemt nācies grūti, taču tas bijis neizbēgams, jo Lietuvas uzņēmums Latvijas tirgū tā arī nav spējis atsperties. Pat pēc pandēmijas ierobežojumiem restorānos un kafejnīcās dzīvība atgriezusies lēni, tāpēc kompānija lēmusi vismaz publiski aiziet ar godu, solot pienācīgi norēķināties ar atlaistajiem un valsti.

Pēdējie gadi ēdinātājiem nav bijuši viegli, secina Latvijas Ēdinātāju apvienības vadītājs Aigars Kaugars.

Nodokļu samazinājums ļautu maksāt labākas algas ēdinātājiem, kā arī atlicinātu vairāk naudas pārējās sabiedrības makos, kas tad varbūt kādu papildu maltīti izvēlētos ieturēt ārpus mājām. Taču neziņu šajā cerībā veicina Krievijas karš Ukrainā, jo ģeopolitiskā situācija un cenu dramatiskais lēciens cilvēkos radījis dubultas bailes par nākotni.

Situācija ir gana sarežģīta. Tā vērtē Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste. Ēdinātāji nav varējuši galaproduktu cenās iekļaut visu cenu kāpumu.

Uzņēmēji tagad pauž atgādinājumu partijām, kas pirms vēlēšanām solīja samazināt pievienotās vērtības nodokli pārtikas precēm un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumiem.

Nozarē nav ziņu, ka tuvākajā laikā ēdināšanas biznesu grasītos pamest vēl kāds ķēdes uzņēmums. Un asociācijā arī neslēpj, ka tādai sabiedrībai kā pie mums, kur vairums grūti dabūjami uz paēšanu ārpus mājām un kur uzņēmēji līdz šim paļāvušies uz tūristu dāsnumu, viena milža aiziešana no tirgus var būt arī iespēja izdzīvot palikušajiem.