Finanšu nozare ir joma, kur attīstās dažādi inovatīvi risinājumi. Jau ierasta lieta ir bezkontakta norēķini ne tikai ar maksājumu kartēm, bet arī telefonu, aproci vai gredzenu. Bankas piedāvā arī dažādus biometriskos risinājumus. Inovācijas finanšu jomā ir daudz un dažādas, bet to galvenais mērķis ir atvieglot ikdienu un samazināt laiku norēķinu veikšanai. Plašāk par inovācijām maksājumu jomā un bankas "Citadele" piedāvāto risinājumu, kas īpaši varētu noderēt uzņēmējiem dažādos tirdziņos.

To, cik ātri pierodam pie dažādām inovācijām maksājumu jomā, apliecina Latvijas Bankas pirms 4 gadiem ieviestie zibmaksājumi – starpbanku maksājumi, kas tiek zibenīgi izpildīti jebkurā diennakts laikā, tai skaitā brīvdienās un svētku dienās. Stāsta Latvijas Bankas moderno maksājumu eksperts Deniss Fiļipovs.

Deniss Fiļipovs arī stāsta, ka banku maksājumu kartes radās 60. gadu beigās un arī tās laika gaitā mainījušās - čips kļuvis mazāks un to var ievietot dažādās ierīcēs.

"Maksājumu karte var būt arī mūsu viedierīcē – pulkstenī, telefonā vai aprocē un tieši ar šādu ierīci mēs varam maksāt un tā ierīce pēc būtības imitētu pierasto maksājumu karti. Un šī tendences attiecināmas gan uz to, ko mēs kā patērētāji lietojam, gan arī uz pos termināļiem jeb karšu pieņemšanas vietām. Jo nākotnē potenciāli tas varētu būt nevis diezgan parasta kaste ar podziņām, bet arī viedtālrunis, kurš pieņems mūsu maksājumus tāpat kā to pieņem pos terminālis veikalā," skaidrp Fiļipovs.

Tieši šādu risinājumu Android telefonu lietotājiem piedāvā banka "Citadele". Bankas valdes loceklis Vladislavs Mironovs skaidro, ka uzņēmēji samaksu par preci vai pakalpojumu Ziemassvētku tirdziņā vai jebkurā citā āra tirdzniecībā varēs saņemt, izmantojot Android viedtelefonu.

Cik droši būs šādi norēķini? Vladislavs Mironovs skaidro, ka tikpat droši kā citi attālinātie maksājumi.

Latvijas Bankas moderno maksājumu eksperts Deniss Fiļipovs skaidro, ka no krāpniekiem nav pasargāts neviens, tāpēc svarīgi sabiedrību izglītot.

Runājot par dažādām paaudzēm, mēdz lietot terminu digitālā plaisa. Ne visiem būs viedtelefoni, ne visi lietos Smart ID vai citus risinājumus. Tāpēc Latvijas Banka kopā ar komercbankām nodrošinās, ka tie, kas vēlas, varēs izņemt naudu arī no arī bankomāta un norēķināties ar skaidru naudu.