"Brexit" jeb Apvienotās Karalistes izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) vairakkārt atlikta, tagad noteikts jauns datums – 2020. gada 31. janvāris. Kā ziņas par izstāšanos no ES līdz šim ietekmējušas Latvijas uzņēmumu eksportu uz Lielbritāniju un kas gaidāms turpmāk?

Latvijas Bankas ekonomists Kristofers Pone stāsta – lai arī Latvijas galvenie eksporta tirgi ir Baltijas valstis un Skandināvija, Lielbritānija joprojām ir Latvijas eksporta TOP 10 valstu skaitā.

Latvijas eksports uz Lielbritāniju sastāda vienu piekto daļu no kopējā eksporta. Lielāko daļu jeb divas trešdaļas aizņem kokrūpniecība un būvmateriāli. Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss situāciju kopumā raksturo ar vārdiem – „neziņa turpinās”.

Latvijas investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības Lielbritānijā vadītājs Reinis Āzis stāsta, ka pēdējos trīs gados Latvijas preču un pakalpojumu eksports uz Lielbritāniju ir audzis, 2018. gadā sasniedzot 1,1 miljardu eiro. Nozīmīgu daļu eksportā ieņem arī pakalpojumi, kuru apjoms pērn pirmajā pusgadā "Brexit" ietekmē samazinājies par ceturto daļu.

Latvijas Bankas ekonomists Kristofers Pone skaidro – brīžos, kad valda neziņa par nākotni, uzņēmēji atliek lēmumus par investīcijām.

LIAA pārstāvniecības Lielbritābijā vadītājs Reinis Āzis vērtē, ka arī pēc izstāšanās no ES Lielbritānija Latvijas uzņēmumiem joprojām būs nozīmīgs eksporta tirgus.

Ko Latvija importē no Lielbritānijas? 2018. gadā 30% no importa bija pārtikas rūpniecības produkti, tai skaitā skotu viskijs, 24% mašīnas, mehānismi un elektriskās iekārtas, 11% transportlīdzekļu, seko ķīmiskās rūpniecības produkcija, tekstilizstrādājumi un citi.