Latvijā daudzdzīvokļu dzīvojamais fonds ir novecojis, it īpaši reģionos, kur gadiem nenotiek jaunu daudzdzīvokļu māju būvniecība. Lai izskaustu trūkstošo īres namu trūkumu reģionos no Eiropas Atveseļošanas fonda finansējuma plānots šim nolūkam atvēlēt teju 43 miljoni eiro un par šo naudu iecerēts uzbūvēt 700 īres dzīvokļus. Tomēr bažas rada būvniecības izmaksas, kas pandēmijas ietekmē ir ievērojami kāpušas. Skaidrojam, kā tās ietekmēs īres namu būvniecības izmaksas un potenciālo īres maksu reģionu iedzīvotājiem.

Ekonomikas ministrijas Mājokļu departamenta direktors Mārtiņš Auders stāsta, ka pirmos īres namus iecerēts uzbūvēt nākamā gada sākumā, bet kopumā naudu izlietot tuvākos divos, trīs gados. Auders nenoliedz, ka bažas rada fakts, ka pandēmijas ietekmē būvniecības izmaksas ir ievērojami kāpušas un tas lika arī pārskatīt fiksētās īres maksas grieztus un tos paaugstināt par aptuveni vienu eiro kvadrātmetrā.

Zemas īres namu attīstītāji varēs būt vai nu privātās vai pašvaldības kapitālsabiedrības. Auders teic, ka tuvākajā laikā varēs redzēt vai privātajiem attīstītājiem ir interese būvēt īres mājokļus.

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags teic, ka kopumā īres namu būvniecības iniciatīva reģionos ir apsveicama, jo līdz šim vadoties no komerciāliem faktoriem ārpus Rīgas un Pierīgas lieliem attīstītājiem strādāt ir bijis problemātiski. Kopumā alianse uz īres namu programmu raugās ar mērenām cerībām.

Vanags uzsver, ka būvniecības cenu kāpums vienlīdz skar kā privātās tā pašvaldību kapitālsabiedrības. Tā ir visu kopīgā problēma. Turklāt programmas nosacījumi ir samērā skaudri.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājs Gints Miķelsons skaidro, ka patlaban būvniecībā cenas ir kāpušas saistībā ar būvmateriālu nepieejamību. Arī pieaugušas darba spēka izmaksas, jo ir liels pieprasījums un nozare iznāk no ēnu ekonomikas. Miķelsons prognozē, ka būvniecības cenu kāpums ir īslaicīgs.

Tikmēr Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis akcentē, ka īres nami reģionos akūti pietrūkst un šāda programma ir labs starts, tomēr ar 700 dzīvokļiem būs par maz, lai apmierinātu pieprasījumu.

Viņaprāt, nogaidīt, kamēr būvniecības cenas norimstas nedrīkst. Dzīvokļu trūkums reģionos ir jau daudzus gadus un tas bremzē jauno speciālistu un jauno ģimeņu vēlmi dzīvot un strādāt reģionos.