Lai cilvēkiem radītu paradumu par pakalpojumu vai pirkumu saņemt un arī izsniegt čeku, Valsts ieņēmumu dienests rīko čeku loteriju, kurā iedzīvotājiem katru mēnesi ir iespēja reģistrēt čekus un cerēt uz laimestu. Uzrunājot cilvēkus Rēzeknē, ir arī tādi, kuri par čeku loteriju neko nav dzirdējuši, taču tie, kuri zina, pasākumu vērtē dažādi.

“Neko īsti nedomāju, piedalījos nejauši. Ir saprotams, kāpēc tas tik darīts? Nē, īsti nav sapratnes, neesmu arī iedziļinājusies, dažreiz, ja ir brīvs laiks, loterijā piedalos, bet nesekoju līdzi.”

“Es nezinu, vai kāds ir vinnējis, es nesekoju līdzi šiem pasākumiem. Neticat, ka var laimēt? Drīzāk, jā, man nav tāda tendence piedalīties, es neesmu tāds cilveks, kas izmanto kaut kādas loterijas iespējas.

Domāju nav slikti - reģistrēt, varbūt kāds vinnēs kaut kādu balvu, uz to mēs ceram. Cik daudz iesniedzāt? Es neskaitīju, bet diezgan daudz, visi pirkumi, kas  pāri pieciem eiro, tos visus reģistrēju.”

“Varbūt labi, tāpēc ka cilvēki aizdomājas par to, vai viņš saņem čeku, vai tā naudiņa netiek atprečota, kā vajag. Un, ja būs balvas un cilvēki vairāk iegūs, viņi vairāk iesaistīsies tādās akcijās.”

“Es tik domāju, no kurienes mūsu valstī tā nauda radīsies tām lielajām balvām, ka ir desmit tūkstoši, no kurienes tā nauda katru mēnesi.”

Jūlijs bija pirmais mēnesis, kurā interneta vietnē čekuloterija.lv varēja reģistrēt čekus, kvītis vai biļetes, nepilnu divu mēnešu laikā ir iesniegti jau tuvu pie diviem miljoniem čeku, kas esot milzīgs datu apjoms, kurš jāanalizē.

Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā nonāk liels, noderīgas informācijas apjoms, kuru salīdzinot ar to, kas Valsts ieņēmumu dienestam jau ir zināms par konkrētiem uzņēmumiem, var konstatēt gadījumus, ka ir uzņēmumi, kuri Valsts ieņēmumu dienestam neuzrāda visus gūtos ienākumus, vai lieto neatbilstošus kases aparātus, daudz dažādas lietas var parādīties, par to liecina arī mūsu kolēģu lietuviešu pieredze, kuriem šāda čeku loterija norisinājās nesen, un arī atklājās daudz savdabīgi aspekti, kas liecināja par negodprātību,” stāsta Valsts ieņēmumu dienesta pārstāve Evita Teice-Mamaja.

Par fiksētajiem pārkāpumiem pirmajā mēnesī esot vēl pāragri, ko teikt. Taču ir arī tādi gadījumi, kad, reģistrējot čekus, cilvēki, redzot, ka tajā kaut kā trūkst,  ir ziņojuši rakstot uz e-pastu, un tas ir palīdzējis ātrāk fiksēt pārkāpumus.

Vērtējot čeku loteriju, grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma “Accounting Latvia” vadītāja Ilona Markunaite, atzīst, ka Latvijā ir teritorijas, kur ēnu ekonomikas īpatsvars ir lielāks, tāpēc būtu vērtīgi analizēt čekos norādīto uzņēmumu reģistrācijas teritoriju pret ēnu ekonomikas īpatsvaru, tā redzot, vai čeku loterija veicina ēnu ekonomikas mazināšanu. Pagaidām Valsts ieņēmumu dienestam šādu datu nav. Tāpat arī reģistrēto čeku apjoms pirmajā mēnesī ap 1,7 miljoniem pret visu čeku skaitu, kas tiek izsniegti, nebūt nav tik liels rādītājs, uzver Ilona Markunaite.

Izklausās liels cipars, bet jautājums, cik vispār Latvijā mēnesī tiek izsniegti čeki, un, ja mēs ļoti spekulatīvi pieņemam, ka tie varētu būt kādi četri miljardi vai viens miljards, tad tas ir nepilns pus procents no visa, kas Latvijas kases aparātos tiek reģistrēts. Un jautājums, cik lielu priekšstatu iesniegtie čeki sniedz mums par kopējo apjomu, kas Latvijā notiek.”

Vēloties piedalīties loterijā, interneta vietnē cekuloterija.lv var  reģistrēt čekus, kvītis vai biļetes par kopējo summu vismaz 5 eiro, katru mēnesi reģistrētie čeki piedalās izlozē. Augusta izloze notiks 8. septembrī.