Nepilni 60 procenti, līdz diviem mēnešiem, bet vairāk nekā pusgadu ar iekrājumiem varētu izdzīvot 20% iedzīvotāju. Tie ir marta beigās "LuminorBank" veiktie socioloģisko pētījumu aptaujas dati. Katram savi patēriņa mēriņi, saka iedzīvotāji Latgalē. Kādam pietiek ar saviem 500 eiro mēnesī, citam pat ar 2000 ir par maz.

Faktiski no "no algas līdz algai" dzīvo  vairums Latvijas iedzīvotāju, 58% ar uzkrājumiem varētu izdzīvot tikai  līdz diviem mēnešiem.

“Pārsvarā iedzīvotāji veic uzkrājumus, kas ir vienas - divu mēnešalgu apmērā. Iekrājumi neveidojas. Covid - 19 apstākļos mēs redzam, ka daļai iedzīvotāju ienākumi samazinājušies, jāsāk tērēt savus nelielos uzkrājumus,” stāsta “Luminor” Privātpersonu apkalpošanas vadītājs Normunds Rudzītis.

Preiļu novads ir tipiska gan Latgalei, gan visai Latvijai teritoriāla struktūrvienība, ar pilsētu Preiļiem, kurā dzīvo ap 6,5 tūkstošiem iedzīvotāju un 4 novada pagastiem.  Kopskaitā novadā dzīvo pāri par 9 tūkstošiem iedzīvotāju. Mēs uzrunājam ekonomiski aktīvos.  Lūk to skatījums uz saviem uzkrājumiem un laiku, cik ilgi varētu ar tiem izdzīvot.

“Mums tās algas ir minimālās, neko diži mēs nevaram atļauties, bagāti neesam. Esmu skolotāja ar 0,2 slodzi. Tas ir zemāk nekā minimālā alga. Kā var samaksāt no 340 eiro par elektrību, gāzi, elektrību, apkuri, ārstniecību, ceļu uz darbu un vēl uzkrāt? Cenas aug, īpaši laukos - jo tālāk veikals no centra, jo cenas lielākas,” tā vietējā iedzīvotāja. 

“Es strādāju šūšanas uzņēmumā. Maksā lielākoties minimālo algu, mums alga no izpeļņas.  Cilvēkiem ir jādzīvo, par visu jāmaksā, jāēd. Nevar uzkrāt. Kādu mēnesi  varētu izdzīvot,” savā pieredze dalās vēl kāda iedzīvotāja.

“Kādam ar 500 pietiek, citam ar 2000 ir par maz. Mēs pieticīga ģimene. Uz šo brīdi pietiktu pusgadam izdzīvot,” saka sieviete, kas strādā par  pārdevēju veikalā.

“Esmu sporta nozares pārstāvis. Ir bijuši trakāki laiki, neredzu problēmu izdzīvot. Mūsu gados pieredzei ir jābūt,” lēš kāds Preiļos satikts vīrietis.

Lai arī, kā norāda vairums Preiļos Latvijas radio aptaujātie iedzīvotāji, taupīt un iekrāt nav no kā, "LuminorBank" rīcībā ir dati, ka šobrīd iedzīvotāji kļuvuši taupīgāki.

“Lai cik tas nebūtu pārsteidzoši, Latvijas iedzīvotāji šobrīd Covid - 19 ietekmē tērē par 25-35 procentiem mazāk, pārskatot savu izdevumu un  savu izdevumu grozu,” komentē Normunds Rudzītis.

Ieteicamais uzkrājumu apmērs katram ir atšķirīgs, jo arī ikmēneša maksājumi un tērēšanas paradumi cilvēkiem ir atšķirīgi. Pēc ekonomistu aplēsēm, vēlamajam uzkrājumu apmēram, lai ienākumu zaudēšanas gadījumā varētu iztikt kādu periodu, vajadzētu būt trīs līdz sešu mēnešalgu apmērā.