Covid-19 seku mazināšanai Latvijā no valsts budžeta visām nozarēm piešķirti kopumā 2,8 miljardi eiro. Mazinoties Covid izplatībai un ierobežojumiem, aktuāls kļūst jautājums – cik ilgi vēl tiks maksāti pabalsti un vai uzņēmēji, īpaši tie, kas strādā pakalpojumu jomā,  ir gatavi atsākt darbu? Vairāk stāsta Daina Zalamane. 

EM valsts sekretāra vietnieks Raimonds Aleksejenko vērtē, ka, salīdzinot Covid atbalstu uzņēmējiem Latvijā un citur Eiropā, mūsu valsts atbalsts bijis pietiekami liels. No 2020. gada 1. decembra līdz šī gada 20. jūnijam VID dīkstāves pabalstos un algu subsīdijās izmaksājis 149 miljonus eiro, bet uzņēmumiem apgrozāmiem līdzekļiem – 396 miljonus eiro, atlikti arī nodokļu maksājumi.  

Kopumā atbalstīti 7000 uzņēmumi un 100 000 nodarbinātie, kas atbalstu saņēmuši dažādos veidos. Atbalsta mērķis bija tajā laikā, kamēr ir Covid ierobežojumi, maksimāli saglabāt dzīvotspējīgus uzņēmumus un bezdarbs nav audzis. Vienlaicīgi mums ir arī fantastiski rezultāti eksportējošās nozarēs. Attiecīgi tad ienākumi no eksporta un atbalsta summas  un iekšējā patēriņa veicināšanas pasākumi noveda pie tā, ka mums ir relatīvi mazs iekšzemes kopprodukta kritums.

LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone vērtē, ka Covid pirmajā vilnī atbalstu saņēma 53 000 darbinieku, otrajā – 76 000 un pozitīvi, ka tika ieviestas arī algu subsīdijas. Atbalsta saskaņošanas process gan esot bijis ilgs. 1. un 2. vilnī VID izmaksāja apmēram pusmiljardu eiro. Vislielāko atbalstu saņēma tirdzniecība, tad viesmīlība, apstrādes rūpniecība, arī būvniecība un māksla, izklaide un atpūta. Ja runā par negatīvajām iezīmēm – pats saskaņošanas process bija ļoti garš, pārāk stingri nosacījumi pašā sākumā, ko vēlāk tomēr pārskatīja. Uzņēmēji ļoti grib strādāt un mēs to arī valdības un operatīvās vadības grupas sēdēs katru reizi atgādinām. Ir izveidoti drošie protokoli un nozaru drošās vadlīnijas, kā strādāt, nevis, kā nestrādāt.

Tomēr, kad uzņēmējus aicināja atvērt restorānus un sporta zāles vakcinētiem iedzīvotājiem, ne visi bija gatavi to darīt. Vai izdevīgāk ir turpināt saņemt pabalstus, nevis strādāt, vaicājam LTRK valdes priekšsēdētājam Jānim Endziņam.