Latvijā turpina pieaugt bezkontakta maksājumu skaits, par pakalpojumu cilvēki norēķinās nevien ar kartēm, kurām līdz noteiktai summai nav jāievada pin kods, bet arī ar telefonu, aproci vai uzlīmi uz telefona. Modernais veids, kā norēķināties par pirkumiem, ienāk arī mazajos veikaliņos.
Šobrīd arī nelielos veikalos maksāšana ar karti kļūst ierastāka, jo citādi veikals var zaudēt sev klientu, kuram līdzi nav skaidras naudas. Bezkontakta maksājumus iespējams veikt arī Rēzeknes pilsētas nelielā veikaliņā “Zaļais”. Veikala saimniece Iveta Ieva Aleksāne stāsta, ka viņu personīgi mulsina norēķināšanās ar karti neievadot pin kodu. To, cik daudzi maksā par pirkumu karti nopīkstinot, veikalā nemāk teikt, ja maksā ar karti, tad tam netiek pievērsta uzmanība, vai pin kodu vada vai karti nopīkstina, neesot nekādas atšķirības. Tāpat cilvēki norēķinās gan ar skaidru naudu, gan ar maksājuma kartēm.
“Puse uz pusi, ir dienas, kad ir kartes, ir dienas, kad tikai skaidra nauda, apmēram puse uz pusi, ar nedaudz labāku rezultātu ar skaidru naudu. Vai ir kāds mēģinājis ar aproci, telefonu, norēķināties? Nē,” stāsta Iveta Ieva Aleksāne.
Iedzīvotāju domas Rēzeknē ir dažādas par bezkontakta norēķināšanos par pirkumiem. Vairāk mulsumu tas rada tieši vecākajai paaudzei.
“Jums ir karte ir pin kodu? Jā. Zināt, ka ir tāda iespēja? Zinu, bet nav vajadzīga pagaidām. Kad mainīšu karti, tad mainīšu,” stāsta vīrietis.
“Es zinu, ka tāda ir, bet manai kartītei ir jāievada pin kods,” Sieviete ir izņēmusi jaunu karti, arī tai ir jāvada pin kods, kartēm, ar kurām var maksāt to vien nopīkstinot neesot uzticamības. Jaunākā paaudze šādu maksāšanas veidu izmanto un atzīst par ērtu, daži gan aizdomājas, vai tas ir droši.
“Tas ir ērti, ja ir kaut kāda summa jāmaksā, nezinu, kā ir saistībā ar drošību, bankā neviens par šo tēmu nav runājis, neesmu kompetents šajā jautājumā.”
“Izmantojat? Jā. Kā raugāties uz to? Ļoti ērti, ātri, parocīgi. Jūtaties arī droši? Jā. Nav bijušas problēmas nekādas.”
“Ērti. Kādā ziņā ērti? Ātrāk, citreiz aizmirsti to pin kodu, bet man šķiet, ka tas nav droši, ja pazaudē, tad uzreiz vajag bloķēt. Vajag uzmanīgi ar tām kartēm.”
Kopumā Latvijā pieaug bezkontakta maksājumu skaits. Veikalu tīklā “Top”, veicot maksājumus ar karti, pin kodu ievada ap 48 procentiem klientu, savukārt tie, kuri karti vien nopīkstina, ir ap 52 procentiem. Šādu klientu skaits, kuri veic maksājumus ātrāk, ir pieaudzis arī veikalā “Maxima ".
“2018.gadā mēs redzējām, ka bezkontakta maksājumu skaits vidēji vienā mēnesī ir aptuveni 200 40 tūkstoši, tad jau šogad, kas ir novembris, oktobris, mēs redzam, ka šis skaits ir pieaudzis līdz 1.5 miljoniem. Tas raksturo, ka tas ir ātri, ērti. Atvieglo gan pašiem klientiem norēķināšanos, gan arī mums kasieriem,” norāda “Maxima Latvija” IT departamenta direktors Mārtiņš Smilga.
Jāteic, jau līdz šā gada beigām bezkontakta maksājumu termināļiem jābūt visās norēķinu vietās Latvijā, kur klientiem piedāvā maksāt ar karti.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X