Covid pandēmijas dēļ ekonomika šī gada 2. ceturksnī samazinājās par 9%, salīdzinot ar gadu iepriekš. Tomēr Latvijā vidējās algas, salīdzinot ar attiecīgu laika posmu pērn, augušas par 3,9%. Tā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Kādi ir iemesli algu kāpumam?

“Swedbank” vecākā ekonomiste Agnese Buceniece stāsta, ka kopumā vidējais algu kāpums šogad ir mazāks nekā pērn, kad atalgojums pieauga par 6-7%. Atšķirībā no iepriekšējās krīzes, atalgojums nav samazinājies valsts sektorā, arī privātajā sektorā samazinājies nostrādāto stundu ilgums, nevis atalgojums.

Latvijas Universitātes (LU) Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš vērtē, ka algu pieaugumu veicināja rūpniecības straujā atgūšanās.

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone vērtē, ka stāvoklis darba tirgū atšķiras pa nozarēm un reģioniem. Visvairāk cieta viesmīlības nozare, kas samazinājās par 16%, transporta nozarē bija 5% kritums. Tāpēc darba devēji algu pieaugumu vērtē piesardzīgi.

“Swedbank” vecākā ekonomiste Agnese Buceniece stāsta, ka vidējais algu pieaugums varētu turpināties arī nākamajos ceturkšņos.

To, kas tautsaimniecībā un darba tirgū notiks Latvijā, ietekmēs arī notiekošais pasaulē, turpina LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš.

Algu pieaugumu ietekmēs ne tikai Covid izplatība, bet arī nozaru atšķirīgā atkopšanās no krīzes.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.