Darbaspēka problēmas reģionos cer risināt ar Mājokļu fondu, kas attīstīs īres dzīvokļus novados. Pašvaldību ministrija piedāvā jau nākamajā gadā izveidot fondu kā atbalsta instruments pašvaldībām un tā plānotais apjoms šobrīd ir 100 miljoni eiro. Pašvaldības apstiprina vajadzību pēc mājokļiem un nepieciešamu tos arī būvēt pēc jauniem ilgtspējīgiem standartiem.

 

Mājokļa fondā sākotnēji plānots ieguldīt 100 miljonus eiro un līdz 2035.gadam tiks izveidoti vairāk nekā 4000 īres dzīvokļi, lēš Vides un reģionālās attīstības ministrija. Šie mājokļi domāti pedagogiem, mediķiem un citiem speciālistiem un kā dzīvojamais fonds, ar kura palīdzību pašvaldības varēs piesaistīt uzņēmējus, nodrošinot īres dzīvokļus to darbiniekiem, stāsta ministrijas valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša.

 

Latvijas darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone apstiprina, ka uzņēmēji jau ilgstoši signalizē par darbaspēka trūkumu reģionos un bez cilvēku migrācijas vai darbinieku kvalifikācijas trūkuma būtiska problēma ir arī īres mājokļu pieejamība.

Aizvadītajā nedēļā pašvaldību diskusijā par mājokļu pieejamību un darbaspēka piesaisti reģionos, piemēram, Valmieras novads norādīja, ka tur akūti nepieciešams izveidot ap 500 mājokļus līdz 2026. gadam. Savukārt Jēkabpils novadā īres dzīvokļi ir pieejami, bet neatrodas vietās, kur tie darbaspēkam būtu nepieciešami. Arī Liepājā īres mājokļi ir pieejami, taču par nesamērīgu cenu, skaidroja pilsētas pašvaldības pārstāvis Kārlis Beihmanis.

Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Andra Feldmane norāda, ka pēc Novadu reformas pašvaldībām ir arī bažas par nomales efekta veidošanos reģionos, ko Mājokļa fonda iecere varētu mīkstināt, jo lielajiem investoriem būtiskākie priekšnosacījumi ir sakārtoti ceļi un infrastruktūra, kā arī darbaspēks, kam savukārt vajadzīgas dzīvesvietas.

Ministrija norāda, ka finansējums sākotnēji plānots no emisijas kvotu izsoļu instrumenta. Paredzēts, ka fonda institūcija, ievērojot pašvaldības vajadzības, veidos īres dzīvokļus un iznomās tos pārvaldniekam, kurš savukārt apsaimnieko un izīrē mājokļus, veicot regulārus nomas maksājumus fondā. Fonda ietvaros plānots attīstīt projektus ar zemām mājokļu uzturēšanas un apsaimniekošanas izmaksām, kas ievērošot arī augstus vides standartus.