Brīvlaiks - iespēja jauniešiem gūt darba pieredzi un nopelnīt, darba devējiem - aizpildīt trūkstošās darba rokas. 1.jūnijā ir sācies skolēnu darbs Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotajos nodarbinātības pasākumos vasaras brīvlaikā jauniešiem, kuri  iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Šogad šo iespēju strādāt vasaras brīvlaikā visdažādākajās profesijās izmanto par apmēram 2 tūkstošiem skolēnu vairāk nekā pērn. Viens no lielākajiem darba devējiem Daugavpilī ir reģionālā slimnīca, kas skolēniem piedāvā 90 darba vietas dažādos palīgdarbos. 

Pļaut zāli, uzkopt apstādījumus, veikt gida vai pasta operatora  funkcijas šogad vasaras brīvlaikā iespējas izmanto 7177 jaunieši, tieši tik daudz NVA filiāles apstiprinātas darba devēju piedāvās darba vietas skolēniem.

“Tas ir par 2 tūkstošiem vairāk nekā pērn. Skolēniem piedāvāto darba vietu vidū ir arī tādi arodi kā arhivārs, bibliotekārs, ekskursiju vadītājs (gids), lietvedis, jaunākais programmētājs,  projekta vadītāja asistents, palīgstrādnieks.”

Kā stāsta NVA Daugavpils filiāles vadītāja Jurate Kornutjaka, darba devēju  interese par jaunām darba rokām vasaras periodā liela, īpaši no tiem  kuriem nepieciešami darbinieki, un  jomās, kuru darbībai sezonalitātes raksturs, taču ne tikai,  arī Daugavpilī vērojama šāda tendence.

“Noteikumi paredz, ka skolēns pirms reģistrācijas var vienoties ar konkrētu darba devēju par darba vietu un nodarbināšanas periodu.

Ja skolēns nav vienojies ar darba devēju, tad pieteikuma reģistrācijas secībā viņš telefoniski vai ar e-pasta starpniecību saņems uzaicinājumu piedalīties konkursā uz brīvajām darba vietām. Piedalīties pasākumā var jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kuri mācās vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs. Daugavpilī pieteicās vasaras darbu nodrošināt 30 uzņēmumi, un kopumā pilsētā tiek piedāvātas 327 darba vietas un 3 mēnešiem.”

Daugavpils reģionālā slimnīca ir viena aktīvākajām vasaras darba devējām skolu jauniešiem, piedāvājot 90 darba vietas,  tā ir iespēja aizpildīt trūkstošās darba rokas, atzīst slimnīcas valdes loceklis  Grigorijs Semjonovs.

“Tas ir cilvēkresursu trūkums, ne tikai ārstu vai medicīnas māsu ziņā. Jebkura veida atbalsts un palīdzība patlaban ir ļoti  nepieciešama, īpaši atslogojot  esošos sanitārus no liekām papīru rakstīšanām un darbiem, kas neprasa īpašas zināšanas vai  prasmes.

Skolēni palīdz uzņemšanas nodaļā, ar pacientu rotāciju, šķirošanu, veic  krāvēja darbus, nogādā pacientus uz izmeklēšanām. Tas ir ikdienas darbs, ko ikdienā veic mūsu māsas. Vasaras laiks ir atvaļinājumu periods, un tā mums ir arī ekonomija, jo nav jāpārslogo esošos speciālistus.”

Valsts dotē skolēna darba algu 50% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, tas ir atspaids uzņēmējiem. Finansiāls  guvums arī  skolēniem, un arī pirmā darba pieredze. Stāsta Liāna -Daugavpils 12. vidusskolas  11. klases  audzēkne.

“Es strādāju uzņemšanas nodaļā, vadāju pacientus piemēram uz ultrosonogrāfiju, radioloģiju, arī analīzes uz laboratoriju, palīdzu kādreiz arī ko izmazgāt. Ir interesanti, strādājot  mēnesi, var uzzināt visu par slimnīcu, pārzināt stāvus un koridorus. Mediķi par mums ir ļoti priecīgi, tās pašas apkopējas ir jau gados diezgan veci cilvēki un ir pateicīgi par mūsu palīdzību.

Darbs nav  smags, bet dienas beigās nogurums ir, tomēr es vēlos nākotnē studēt medicīnu, un man šī pieredze ļoti noderēs nākotnē.”

Tā ir vēl viena pozitīva tendence gan pašiem skolēniem, gan darba devējiem - vieniem gūt pirmo darba pieredzi un saskatīt nākotnes profesijas specifiku, otriem - rast nākotnē jaunus un nepieciešamus darbiniekus, kā uz to cer Daugavpils reģionālā slimnīca, uzsverot, ka jauni kadri šobrīd ir problēma, apliecina slimnīcas  valdes loceklis Grigorijs Semjonovs.

“Šobrīd slimnīcā nodarbināti ap 1500 cilvēki, trūkst ļoti ārstnieciskā personāla, aptuveni 40 ārstu un ap 30 medicīnas māsas. Paasinās arī problēma ar māsu palīgiem un ārstu palīgiem - feldšeriem. Jauniešiem tomēr ir svarīgi iepazīties ar iekšējiem procesiem, kas notiek slimnīcā, gūt darba pieredzi un, izprotot un redzot specifiku ar ko saistīts ārstniecības personāla darbs, iespējams daļa no šiem jauniešiem izvēlēsies medicīnas darbinieka profesiju”

Šobrīd vasaras darbos visā Latvijā strādā pāri par 7000 skolēnu, un iespējas reģistrēties darbam vēl ir līdz 17. augustam. Reģistrācija notiek NVA tīmekļvietnē.