Latvijā ievērojami pieaugusi iedzīvotāju izpratne par nepieciešamību uzlabot mājokļu energoefektivitāti, taču darāmā vēl ļoti. Līdz šim izdevies nosiltināt tikai daļu no daudzdzīvokļu mājām. Viena no līderēm šajā jomā ir Liepāja, taču arī tur ir liels skaits māju, kas vēl gaida savas iespējas. Kāda ir Liepājas pieredze, kā izdodas ietaupīt energoresursus un kādi ir secinājumi Latvijas mērogā?

Mājokļu siltināšana Latvijā notiek jau desmit gadus, norāda Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks mājokļu un būvniecības jautājumos Edmunds Valantis. Šo gadu laikā notiek ne tikai pats energoefektivitātes uzlabošanas process, bet arī sabiedrības informēšana.

Daudzdzīvokļu māju siltināšanā izceļas Liepāja, kur energoefektivitātes uzlabošana notikusi īpaši aktīvi un šis process turpinās, skaidro Liepājas domes izpilddirektora vietnieks īpašumu jautājumos Mārtiņš Tīdens.

Kā vienu no piemēriem, kur energoefektivitātes projekts mijas ar virkni citiem darbiem, pagalma sakārtošanu un atkritumu šķirošanas iespējām, kāpņu telpu remontiem un citiem uzlabojumiem, var minēt Vītolu ielas 6/10 daudzdzīvokļu māju Liepājā. Mājas vecākā ir sirma kundze, nu jau arī gada liepājnieces titula ieguvēja - Vita Iesalniece, kura jau pārsniegusi 80 gadu slieksni, taču tieši viņa zina vislabāk pastāstīt, kādus uzlabojumus izdevies panākt un cik ietaupīt.

Liepājniecei ir divistabu dzīvoklis, kaut arī mājai pēc renovācijas pieaugusi apsaimniekošanas maksa, siltumenerģijas ietaupījums ir acīmredzams. Kādi ir vidējie rādītāji Latvijā, skaidro Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks mājokļu un būvniecības jautājumos Edmunds Valantis.

Liepājas domes pārstāvis Mārtiņš Tīdens uzsver, ka Latvijā un arī Liepājā, neraugoties uz padarīto, ir nepieciešami vēl lieli resursu un idejas, lai sakārtotu daudzdzīvokļu mājas.

Kāda būs finansēšanas kārtība šiem projektiem, pagaidām nav īstas skaidrības, taču ir zināms, ka Ekonomikas ministrija nākošajā plānošanas periodā daudzdzīvokļu māju siltināšanai ir pieprasījusi 450 miljonu eiro.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.