Ministru kabinetā apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavotais noteikumu projekts “Atkritumu dalītas savākšanas, sagatavošanas atkārtotai izmantošanai, pārstrādes un materiālu reģenerācijas noteikumi”. Noteikumi paredz arī to, ka no 2023.gada pašvaldībām un atkritumu apsaimniekotājiem būs jānodrošina tekstilmateriālu dalītā savākšana, bet no 2024.gada – sadzīves bīstamo atkritumu dalītā savākšana.
Latgales lielākajā pilsētā Daugavpilī pie konteinera, šķirojot atkritumus, satiktais daugavpilietis Igors atzīst, ka patlaban daļa nevajadzīgo tekstilizstrādājumu tiek mesti ārā, taču varētu tos arī šķirot:
„Kaut kas vienkārši tiek mests miskastē, kaut kas tiek saplēsts lupatās ar kurām noslaucīt automašīnu vai ko citu. Kaut ko atdodam bezpajumtniekiem. Līdzīgi kā šos atkritumus šķirojam, varētu šķirot arī tekstilizstrādājumus.”
Vēl kāds vietējais iedzīvotājs Māris stāsta, ka savu mūžu nokalpojušus apģērbus mest miskastē cenšas minimāli.
„Cenšamies nemest neko ārā. Atdodam drēbes cilvēkiem, kuriem tie ir nepieciešami. Maksimums, ko ar tiem var izdarīt, palaist lupatās, vairāk nav citu pielietojumu. Sanāk daļu arī izmest. Nav tā, ka 80% nonāk miskastē, bet gadās,” tā Māris.
Arī daugavpiliete Rima vecos palagus un dvieļus cenšas nemest ārā: „Piemēram, ja palags ir nolietojies, saplēšu lupatās, jo tās ir vajadzīgas kā virtuvē, tā arī vannas istabā. Krekliņus, kas labi uzsūc ūdeni, arī šad tad izmantoju. Labas blūzes vai kleitas piedāvāju kaimiņienēm, ja der izmērs. Novalkātās drēbes metu ārā. Ja vajadzēs šķirot tekstilu, šķirosim.”
Dienvidlatgales reģionā līdz šim nevienam nevajadzīgie tekstila izstrādājumi nonāca kopējā atkritumu konteinerā.
„Ja cilvēki paši nevarēja atrast kam atdot šīs drēbes, tās nonāca kopējā sadzīves atkritumu konteinerā, pēc tam uz šķirošanas līniju un no tās uz apglabāšanu, jo tādu produktu realizēt pagaidām nav iespējas,” skaidro „Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācijas” valdes loceklis Aivars Pudāns.
Pirms pāris mēnešiem SIA “Eco Baltia vide” sadarbībā ar vietējo atkritumu apsaimniekotāju Liginišķos atkritumu šķirošanas laukumā uzstādīja konteineru tekstila nodošanai. Iedzīvotāju aktivitāti tekstila šķirošanā uzņēmuma valdes loceklis Jānis Aizbalts vērtē kā pārsteidzoši lielu.
„Pat var teikt, ka tik lielu mēs nebijām gaidījuši. Tas rezultējas ar to, ka mēs sadarbībā ar AADSO nākamgad plānojam paplašināt konteineru klāstu, lai tie parādītos arī pilsētvidē, jo cilvēki tiešām zvana un prasa, kad būs iespējas. Visā Latvijā konteineros, kas nu jau ir pāri pār simtam, gadās, ka tiek iemests kaut kas, kas nav pielīdzināms tekstila atkritumiem un Daugavpils šeit neatšķiras ne uz labo, ne slikto pusi.”
Savāktie tekstila atkritumi tiek vesti uz Tukumu šķirošanai.
„Visi savāktie tekstila atkritumi tiek aizvesti uz Tukumu specializēto tekstila šķirošanas centru, kur tie tiek sadalīti daudzās dažādās frakcijās un tiem tiek piešķirta “otrā dzīve”, atšķirojot nost nederīgo, kas nav vairāk par 15% - 20%.”
Bet jau tuvākajā laikā tekstila šķirošana tiks nodrošināta arī „Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācijas” poligonā.
„Iespējas būs pēc 15.novembra. Liginišķu šķiroto atkritumu savākšanas laukumā būs tekstila savākšana kopā ar vienu mūsu darbinieku, kurš skaidros, ko drīkst iekšā likt un ko – nē. Pēc tam atšķirotais tekstils tiks nodots cilvēkiem tālākai nēsāšanai. Tātad varēs nodot tikai tīras mantas, kas domātas trešajām valstīm vai vēl kaut kur,” stāsta Aivars Pudāns.
Šķiroti tiks apavi, apģērbi un veļa. Saplēstas un netīras drēbes pagaidām gan netiks pieņemtas, jo šādas pārstrādes Latvijā vēl nav.
Paredzams, ka tekstilmateriālu dalītā savākšana pašvaldībām sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotajiem būs jānodrošina no 2023.gada. Atkārtotai izmantošanai, pārstrādei vai materiālu reģenerācijai atšķiroto atkritumu apjomu pakāpeniski plānots palielināt līdz 55% 2025.gadā un līdz 65% 2035.gadā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X