Pēc gada tūrisma nozarē nozīmīgākās tūrisma izstādes “Balttour” un pērnā gada rezultātiem pilsētas tūrisma nozarē strādājošie secinājuši, ka Daugavpils ir tūrismam pievilcīga pilsēta. Gada aktīvās tūrisma sezonas laikā Daugavpils tūrisma objektu, kultūras, aktīvās atpūtas un sporta iestāžu apmeklētāju skaits pērn audzis par 8%. Tie ir gandrīz 300 tūkstoši interesentu. Bet gada griezumā Daugavpili apmeklē ap pusmiljons tūristu. Lielākā daļa no tiem ir Daugavpils Cietokšņa un Marka Rotko mākslas centra apmeklētāji. Vai tikai Rotko vārds nes Daugavpilij tūristu pieplūdumu vai arī savu interesi raisa citi tūrisma objekti, un vai Daugavpils spēj saviem viesiem piedāvāt tūristu prasībām atbilstošu infrastruktūru, naktsmītnes un ēdināšanas pakalpojumus?

Gandrīz 285 tūkstoši – tik daudzi ir to tūristu, kurus  pērn aktīvās sezonas laikā spēja uzskaitīt Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūra, un tas ir par 8 % vairāk nekā gadu iepriekš.

Pieprasītākais ir Rotko centrs ar 100 tūkstošiem apmeklētāju gadā, tad Daugavpils Cietokšņa informācijas centrs ar 50 tūkstošiem un  Latgales zoodārzs, tad Novadpētniecības mākslas muzejs, ZINOO, tad Šmakovkas muzejs un Skrošu rūpnīca ar 9 tūkstošiem.

“80% Daugavpils apmeklētāju ir Latvijas iedzīvotāji, kas liecina par iekšējā tūrisma būtisko lomu un to, ka pilsēta spēj nodrošināt tūristiem nepieciešamo,” saka Daugavpils pilsētas pašvaldības tūrisma attīstības un informācijas aģentūras vadītāja Ilona Maksimčika.

Gada griezumā Daugavpili apmeklē ap pusmiljons tūristu Daugavpilī darbojas 30 oficiālas naktsmītnes, kas nodrošina pāri par 1100 gultas vietas un ir pāri par 50 ēdināšanas uzņēmumu. Vairāki no tiem Daugavpilī durvis vēruši pēdējo triju gadu laikā.

Kafejnīcā "Ezītis miglā" darbinieki stāsta, ka tieši lielie pasākumi, kas notiek pilsētā, ir tie, kas palīdz kafejnīcai veiksmīgi darboties.

“Nupat sestdien Daugavpilī norisinājās Muzikālās bankas pasākums, cilvēku bija ļoti daudz, un pilsētā pēdējā laikā ir atvērušās ļoti daudzas kafejnīcas un picērijas, un pilsētas viesiem ir ļoti liela izvēle, kur paēst.”

Arī naktsmītņu jomā Daugavpils pēdējo gadu laikā kuplinājusies ar vairākām jaunām viesnīcām, to vidū ir viesnīca HOMLIKE.

“Mums arī ikdienā gandrīz visi numuriņi ir izpārdoti, mums ir ļoti labs reitings un ir tikai 10 numuriņi, tāpēc pasākumu laikā pieprasījums ir milzīgs. Vasarā pilsētas svētki, jaunas ekspozīcijas Rotko centrā, starptautiskas sporta sacensības, spīdvejs, tad viesnīca ir pilna. Pasākumi ļoti ietekmē.”

"Pasākumu laikā, ja tos apmeklē tūkstošiem pilsētas viesu, diemžēl pāri par 1100 gultas vietas pilsētas viesnīcās nespēj nodrošināt naktsmītnes visiem gribētājiem, tā ir problēma," atzīst domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Zdanovskis.

“Ziemas laikā, kad ir klusā tūrisma sezona, šī problēma nav tik aktuāla, bet vasaras laikā, kad tūristu ir vairāk un kad ir lielie pasākumi, piemēram, kā tikko aizvadītā Muzikālā banka vai pilsētas svētki, tad ar esošajām viesnīcām nepietiek, bet mēs plānojam divu gadu laikā atvērt jaunu kempingu Cietoksnī, ir interese arī no lielajiem viesnīcu tīkliem atvērt viesnīcu Daugavpilī, taču tā ir vēl pārāk zaļa ideja.”

"Pasākumi Cietoksnī un pašā pilsētā būs, tas ir viens no pašvaldības uzdevumiem", atklājot ieceres, stāsta Aivars Zdanovskis.

“Šogad nebūs ierastās un daudziem iemīļotās Martas balles, taču cietoksnī augustā notiks cits pasākums - Klaunādes festivāls, kam piešķirts nedaudz lielāks finansējums, un, domājams, ka tas būs krāšņs.

Plānota muzeja pārveide, zoodārza attīstība, arī Šmakovkas muzejs varētu paplašināties un kļūt arī par vīna un alus darināšanas muzeju.”

Šodien Daugavpils apstiprina pilsētas budžetu un vairāki no minētajiem pasākumiem ir iekļauti jaunajā šī gada pilsētas attīstības plānā.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.