Tieši pirms nedēļas, 15. maijā, tika atvērtas Baltijas valstu robežas. Viens no mērķiem bija šādā veidā stimulēt tūrisma nozari. Pēc Ekonomikas ministrijas datiem, ēdināšanas un izmitināšanas sektoros Covid-19 krīzes dēļ cietuši ap 4000 mazo uzņēmēju, kuru zaudējumi kopš marta vidus sasnieguši ap 77 miljoniem eiro. Ekonomikas ministrija šonedēļ publiskoja savus priekšlikumus tūrisma jomas stimulēšanai, bet tūrisma nozares pārstāvji joprojām gaida, ka tiks samazināts pievienotās vērtības nodoklis.

Pirmajā robežu atvēršanas nedēļā cerēt uz lielu tūristu plūsmu no Lietuvas un Igaunijas, protams, nevar. Lauku ceļotāja prezidente Asnāte Ziemele stāsta, ka šonedēļ Kurzemē manīti pirmie lietuviešu tūristi. Viņa vērtē, ka Latvijas iedzīvotājus no ceļošanas attur bailes par savu veselību un nevēlēšanās tērēt naudu.

Krīze skārusi ap 40 000 viesmīlības un ēdināšanas nozarē strādājošo. Daļa atlaisti, liela daļa šobrīd saņem dīkstāves pabalstus. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Jānis Pinnis stāsta, ka šonedēļ atsākusies viesnīcu rezervācija uz jūliju un augustu, bet apjomi ir niecīgi.

Ekonomikas ministrija tūrisma nozarei piedāvā divus atbalsta veidus – bezprocentu apgrozāmo līdzekļu aizdevumu un 3 mēnešu grantu nodarbināšanas veicināšanai. Jānis Pinnis uzsver, ka viesnīcu un restorānu pārstāvji joprojām cer uz PVN samazināšanu.

Latvijas investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tūrisma departamenta vadītāja Inese Šīrava vērtē, ka tūrisma pakalpojumu sniedzēji diez vai masveidā vēlēsies aizņemties bezprocentu apgrozāmos līdzekļus.

Lauku ceļotāja prezidente Asnāte Ziemele aicina tūrisma nozari atbalstīt ar grantiem, līdzīgi kā to ārkārtas situācijā dara Igaunijā, atbalstot ne tikai darbiniekus, bet arī tūrisma uzņēmumus.

LIAA Tūrisma departamenta vadītāja Inese Šīrava stāsta, ka šonedēļ uzsākta kampaņa „Apceļo Latviju droši” un  izstrādātas drošas ceļošanas vadlīnijas.

Diskusijas par to, kā vislabāk atbalstīt tūrisma nozari un tajā strādājošos, acīmredzot, turpināsies.

Materiāls tapis ar Latvijas Bankas finansiālu atbalstu.