2018. gadā Latvijā stājās spēkā jauna nodokļu reforma. Pagājuši divi gadi, un laiks izdarīt secinājumus, kas tajā labs un ko vajadzēt mainīt.

Ja 2016. gadā mikrouzņēmumos strādāja 99 349 nodarbinātie, tad pērn trīsreiz mazāk – 34 514. Mikro uzņēmuma nodoklis 15% apmērā Latvijā tika ieviests krīzes laikā, lai atvieglotu uzņēmējdarbības uzsākšanu. Latvijas  Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns uzskata, ka pienācis laiks visiem maksāt nodokļus pilnā apmērā.

Savukārt Latvijas Darba devēju konfederācijas sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns uzsver, ka jāatceļ diferencētais neapliekamais minimums, jo tas nevis samazina, bet palielina nevienlīdzību iedzīvotāju vidū un jāpārvērtē arī iedzīvotāju ienākumu nodokļa atšķirīgās likmes.

Finanšu ministra padomnieks Ints Dālderis stāsta, ka izmaiņas nodokļu sistēmā tiek plānotas nākamgad. Galvenais uzstādījums – nodokļiem jākļūst taisnīgākiem un  nedrīkst palielināties nodokļu slogs tiem, kas jau šobrīd maksā visus nodokļus pilnā apmērā.

Nodokļu reforma arī paredzēja, ka uzņēmumi peļņu maksās tikai par dividendēs izņemto naudu. Līdz ar to plānoto 202 miljonu eiro vietā valsts budžetā nonāca tikai 40 miljoni.

Plānots diskutēt arī par nekustamā īpašuma nodokļa likmēm. Ints Dālderis gan vērtē, ka koalīcijā ar piecu partiju pārstāvjiem nonākt pie kopīga viedokļa nebūs viegli.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.