Eiropas valstis nonākušas sava veida dzirnakmeņos starp divām lielvarām, ASV un Ķīnu, jautājumā par to, vai ļaut ķīniešu tehnoloģiju gigantam „Huawei” iesaistīties jaunākās paaudzes mobilo tehnoloģiju 5G tīkla attīstīšanā. ASV brīdina par kiberdrošības un nacionālās drošības draudiem, „Huawei” aizdomas kategoriski noraida.

Patlaban tas ir katras Eiropas Savienības valsts ziņā lemt par sava 5G tīkla attīstīšanu, taču bloks apsver iespējas vienoties par kopīgiem standartiem. Kāda ir situācija Eiropas valstīs, ko par apsūdzībām saka „Huawei” vadītājs Baltijā un kāds vispār gaidāms 5G tehnoloģiju pienesums ekonomikai?

Superātrās piektās paaudzes mobilās tehnoloģijas 5G tām attīstoties ļoti lielā mērā ietekmēs mūsu dzīves – paredzams, ka tās plaši izmantos dažādu sistēmu darbību nodrošināšanā – automašīnās, rūpnīcu darbības nodrošināšanā, satiksmes infrastruktūrā. Piemēram, Latvija kopā ar Lietuvu, Igauniju un Poliju nesen vienojās par kopīgu ceļakarti, lai strādātu pie savienotās un automatizētās braukšanas un 5G tehnoloģiju attīstību "Via Baltica" autoceļa koridorā.

Ilgtermiņā 5G tehnoloģijas būtiski ietekmēs arī valstu ekonomiku un iekšzemes kopproduktu. Ķīnas mobilo tehnoloģiju giganta „Huawei Technologies” vadītājs Baltijā Rikijs Čens Latvijas Radio prognozēja, ka pateicoties 5G līdz 2035. gadam globālais IKP pieaugs par vismaz trim triljoniem ASV dolāru.

Konkurējot ar Somijas „Nokia” un Zviedrijas „Ericsson”, arī Ķīnas uzņēmums „Huawei” attīsta un piedāvā savas 5G tehnoloģijas. Tas parakstījis vairāk nekā 60 komerciālu līgumu par 5G tīklu piegādi visā pasaulē, vismaz pusi no tiem ar klientiem Eiropā.

 

Tomēr Savienotās Valstis to apsūdz par saitēm ar Ķīnas komunistisko partiju un izlūkdienestiem, un sabiedrotos brīdina par draudiem nacionālajai drošībai.

„Huawei” vadītājs Baltijā Rikijs Čens apsūdzības kategoriski noraida. Viņš uzsver – diskusijai par 5G kiberdrošības jautājumiem ir jābūt tehnoloģiskas, nevis politiskas dabas.

Jautājumā par 5G tīkla izvēršanu Eiropas valstis nokļuvušas dzirnakmeņos starp divām pasaules lielvarām – ASV un Ķīnu. Daudzas Eiropas valstis negrib kāpt uz varžacīm Ķīnai, kas ir nozīmīgs tirdzniecības partneris, savukārt Savienotās valstis ir svarīgs drošības sabiedrotais. Vašingtona vairakkārt brīdinājusi, ka pārvērtēs izlūkinformācijas apmaiņu ar valstīm, kas „Huawei” izmantos savos 5G tīklos.

Atsevišķas valstis parakstījušās memorandu ar ASV par 5G tīkla drošību – kā Polija un Igaunija. Kaut, ņemot vērā kontekstu tas varētu nozīmē, ka šajās valstīs „Huawei” var tikt izslēgts no 5G ieviešanas, Tallina uzsvērusi, ka tas nav nekādā veidā vērsts pret Ķīniešu uzņēmumu. 

Arī Latvija vērtējusi 5G kiberdrošības riskus, taču secinājusi, ka šobrīd nav tiesiska pamata ierobežojuma noteikšanai attiecībā uz „Huawei”.

Vācijai šajā jautājumā pirms pāris nedēļām pat izcēlās vārdu apmaiņa ar Savienotajām Valstīm. Diskusijās par „Huawei” un kiberdrošību Vācijas ekonomikas ministrs Pēters Altmaiers atminējās 2013.gada spiegošanas skandālu, kad atklājās ASV Nacionālās drošības aģentūra izspiegojusi sabiedrotos, un pat Vācijas kancleri Angelu Merkeli. Altmaiers teica, ka, neskatoties uz skandālu, „Vācija neieviesa jebkādu boikotu pret ASV. Viņš piebilda, ka arī Savienotās Valstis „saviem uzņēmumiem pieprasa nodot noteiktu informāciju, kas nepieciešama terorisma apakarošanai.”

Savienotās Valstis uz šiem komentāriem atcirta, ka „starp Ķīnu un ASV nav nekādas morālas ekvivalences”, un ikviens, kurš uzskata, ka tāda ir, „ignorē vēsturi.”

Vēlāk kanclere Merkele uzrunājot Bundestāgu aicināja Eiropas valsts vienoties par kopīgu pieeju 5G kiberdrošībai un Ķīnai.

„Huawei” vadītājs Baltijā Čens saka, ka pilnībā atbalsta Eiropas Savienības centienus vienoties par kopīgiem 5G ieviešanas standartiem.

Eiropas Komisija oktobrī publicēja drošības risku novērtējumu attiecībā uz 5G tīklu. Bet pagājušajā nedēļā bloka dalībvalstis vienojās, ka tām vajadzētu vienoties par „visaptverošu un uz riskiem balstītu” pieeju 5G tīklu drošībai. Tostarp izmantot tikai uzticamus pārdevējus tīkla elementiem, kas ir kritiski svarīgi nacionālajai drošībai. Ne Ķīna, ne Huawei šajā dokumentā gan nav pieminēti.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.