Par spīti vairākiem jauniem likumiem un dažādiem skandāliem, kas ir satricinājuši Eiropu pēdējos gados, naudas atmazgāšana joprojām paliek nozīmīga problēma. Tādēļ Eiropas Parlamenta deputāti šomēnes pieņemtajā rezolūcijā vērš īpašu uzmanību nekustamā īpašuma darījumiem, kas bieži vien tiek izmantoti, lai legalizētu nelikumīgi iegūtos līdzekļus.

Uzklausām eiroparlamentāriešu viedokļus par šo problēmu.

Par naudas atmazgāšanu pēdējos gados tiek runāts daudz. Latvijā tika uzsākts finanšu nozares kapitālais remonts, citur uz valstīm ir izdarīts starptautiskais spiediens pēc e-pastu un finanšu atskaišu noplūdes. Tomēr dažādos Eiropas nostūros joprojām ir vērojama atšķirīga attieksme pret cīņu ar nelegālās naudas darījumiem.

Tādēļ Eiropas Parlamenta deputāti nolēma vēlreiz pievērst uzmanību šai problēmai. Sociāldemokrātu grupas deputāts no Somijas Ēro Heineluoma atzīmēja, ka Eiropā ir nepieciešama vienotāka pieeja.

Daudzi darījumi ar nelegālās izcelsmes līdzekļiem ir saistīti ar nekustamo īpašumu. Šādi nauda tiek legalizēta un vienlaikus ieguldīta drošā vietā. Kā norāda Eiropas Parlaments, darījumos ar nekustamo īpašumu tiek izmantotas dažādas shēmas. Tostarp tiek veikta samaksa ar skaidru naudu, tiek noteiktas mākslīgi paaugstinātas vai pazeminātas cenas, kā arī par juridiskiem īpašniekiem kļūst necaurskatāmi uzņēmumi un fondi.

Turklāt, kā uzstāja deputāts Pauls Tangs no Nīderlandes sociāldemokrātiem, nebūt ne visur Eiropā ir izpildīta prasība par patiesā labuma guvēju atklāšanu.

Starptautiskās vadlīnijas nosaka, ka viens no veidiem kā cīnīties ar naudas atmazgāšanu ir aizdomīgu darījumu uzraudzība un ziņošana par tiem. Tomēr nekustamo īpašumu jomā tas joprojām notiek pārāk gausi.

Saskaņā ar starptautiskas žurnālistu izmeklēšanas secinājumiem, dārgus nekustamos īpašumus Monako un Dubaijā ir iegādājusies arī bijušā Angolas prezidenta meita miljardiere Izabela dos Santuša. Viņas vārds bija Luandas nopludināto dokumentu skandāla centrā. To pieminēja „Renew Europe” grupas deputāts no Spānijas Luiss Garikano.

Savukārt Eiropas Tautas partijas grupas eiroparlamentārietis Deivids Kaza no Maltas runāja par grāmatvedības kompāniju un nodokļu konsultantu lomu dažādu shēmu veidošanā.

centralizētas iestādes izveidi, kas varētu uzņemties šādus pienākumus.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.