Uzņēmumi, kas cietuši no Krievijas militārās agresijas Ukrainā sekām un sankcijām, varēs pretendēt uz 94,9 miljonu eiro lielu atbalstu. Tā pagājušajā nedēļā nolēma Ministru kabinets. Ekonomikas šobrīd strādā pie 4 atbalsta programmām, ko uzņēmumi varēs izmantot līdz šī vai nākamā gada beigām, bet tās vēl būs jāapstiprina Saeimai un programmas būs arī jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju. Ekonomikas ministrija (EM) sola, ka vismaz daļa no programmām uzņēmējiem varētu būt pieejama jau jūnija beigās.

EM Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktore Ilze Lore stāsta, ka līdz gada beigām 39 miljoni eiro paredzēti aizdevumiem apgrozāmiem līdzekļiem un investīcijām, bet 22,5 miljoni eiro – garantijām. Atbalsts nedrīkstēs pārsniegt 15% no iepriekšējo 3 gadu vidējā apgrozījuma vai 50% no kopējām enerģijas izmaksām pēdējo 12 mēnešu laikā.

32,1 miljons eiro paredzēti investīcijām uzņēmumos jaunu tirgu iekarošanai un jaunu produktu izstrādei, bet 1,3 miljoni – eksporta kredīta garantijām. Turpina Ilze Lore no EM.

Putnu fabrikas "Ķekava" izpilddirektore Aiva Banga uzsver, ka karš Ukrainā parādījis, cik svarīgi valsts ekonomikai ir vietējie ražotāji, kam kara un sankciju ietekmē būtiski pieaugušas izmaksas. Viņa arī uzsver, ka citās ES valstīs uzņēmēji atbalstu jau saņem.

Putnu fabrika "Ķekava" izmantos valsts atbalstu, tāpat kā uzņēmums Olainfarm, kas līdz šim 60% no uzņēmumā saražotajiem medikamentiem tirgojis Krievijā, Baltkrievijā un Ukrainā. Stāsta Olainfarm padomes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

Latvijas Radio jau vairakkārt ir stāstījis par Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcu, kas sākusi darbinieku atlaišanu. EM Uzņēmējdarbības konkurētspējas departamenta direktore Ilze Lore situāciju ar konkrēto uzņēmumu nekomentē, bet stāsta, ka katrs uzņēmums pirms valsts atbalsta piešķiršanas tiks izvērtēts individuāli.

EM pārstāve prognozē, ka aizdevumu un garantiju programmā varēs atbalstīt ap 1500 projektus, investīciju jeb pašu kapitāla fonda programmā – līdz10 uzņēmumiem.