Vairākus Eiropas reģionus šovasar skāris ekstremāls karstums un sausums, pārspējot neskaitāmus rekordus. Tas krietni pabojājis lauksaimnieku nervus, kuriem raža steigšus jānovāc, lai neietu postā, tikmēr citiem nekas daudz ko novākt vairs nav atlicis. Un šīs sekas atbalsojas produktu cenās. Eiropas Komisijas pētnieki norādījuši, šīs vasaras sausums ir būtiski samazinājis vasarāju ražas, un visvairāk cietušais kukurūzas, sojas pupiņu un saulespuķu ražas. Pētnieki prognozē, ka siltāks un sausāks laiks Eiropas rietumu un Vidusjūras reģionā varētu ilgt līdz novembrim. Reģioni, kurus skāris sausums ir tie, kurus tas skāra jau šī gada pavasarī, piemēram, Itālijas ziemeļi, Francijas dienvidaustrumi un daži reģioni Ungārijā un Rumānijā.

Kā vēsta aģentūra “Reuters”, raža 2022.gadā visvairāk kritīs graudu kukurūzai, kam seko saulespuķes, sojas pupas, zaļā kukurūza, graudaugi, kvieši un mieži. Vācijā, Ungārijā, Itālijā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā, Spānijā un Ukrainā sausuma un karstuma dēļ samazinātas gan ziemāju, gan vasarāju ražas. Rumānijā, Eiropas Savienības otrajā lielākajā kukurūzas ražotājvalstī, nokrišņu trūkums kopš pavasara ir sācis apdraudēt vasarāju ražas potenciālu. Cietusi kukurūza un saulespuķes. Lai dubultotu apūdeņošanas jaudu, valsts tērēs pusotru miljardu eiro. Tikmēr zemkopības ministrs ziemā sola kompensācijas. Cietusi arī medus raža, kas valstī samazinājusies uz teju pusi.

Tikmēr Ungārijā par postažu ziņo lauksaimnieki visā valstī. Reģionā starp divām galvenajām Ungārijas upēm Donavu un Tisu, kur audzē kukurūzu, graudus un saulespuķes, lietus pirmajā gada pusē bijis īpaši maz. Zemkopības ministrija norādīja, ka sausuma postījumi vēl jūlijā bija skāruši aptuveni 550 000 hektāru zemes.

Francijas Nacionālā laikapstākļu aģentūra “Meteo France” šīs vasaras sausumu nodēvējusi par valstī lielāko sausumu kopš mērījumu sākšanas 1958.gadā. Paredzams, ka Francijas kukurūzas raža šogad būs par teju 19% mazāka nekā pērn. Francija ir Eiropas Savienības lielākā kukurūzas audzētāja, un tās produkcija varētu nokrist zem piecu gadu vidējā rādītāja, jo turpmākajās nedēļās audzēšanas reģionus skars sausāks un karstāks laiks. Arī Francijā cietuši saulespuķu lauki, ko atzīst viens no audzētājiem Marks Dupī, rādot izkaltušās saulespuķes.

Tikmēr lopbarības trūkums govīm sausuma dēļ nozīmē to, ka turpmākajos mēnešos varētu pietrūkt piena. Francijā samazinājusies arī kviešu raža un tā ir lielākais kviešu eksportētājs Eiropas Savienībā. Mīksto kviešu izlaide valstī šogad samazināsies par aptuveni 7%. Tas draud samazināt graudu pārpalikumu, kas pieejams sūtīšanai uz ārzemēm.

Ietekmēta arī Francijas vīna nozare. Tiesa, lai gan raža būs mazāk, kvalitāte kopumā gaidāma labāka, atzīst vīnogu audzētāji. Turpina vīndaris Džeroms Volī.

Bordo reģionā raža varētu būt par 15% līdz 20% zemāka, galvenokārt tāpēc, ka vīnogas ir mazākas un dažas no tām ir apdegušas saulē. Par cenām vēl esot grūti spriest, tā būs atkarīga no vairākiem faktoriem, taču viens no audzētājiem min piemēru, ka koka kastes, kurās tiek krāmētas pudeles, tagad maksā par 60% vairāk. Un tās ir tikai kastes vien.

Arī Spānijas, Portugāles un Itālijas reģionos vīna ražošana būs par 10% līdz 20% zemāka. Itālijā, valsts garākā upe Po piedzīvo lielāko sausumu pēdējo 70 gadu laikā. Sausuma dēļ ūdens izmantošana vairākās pilsētās ir ierobežota. Itālijas ziemeļu reģioni var zaudēt līdz pat pusi no lauksaimniecības produkcijas, jo ezeru un upju līmenis lielākajā Itālijas daļā ir bīstami zems. Lauksaimnieki Toskānā, Itālijas vērtīgās vīna un olīveļļas nozares centrā, cīnās, lai pēc iespējas vairāk izglābtu šī gada ražu no sausuma un karstuma. Kopš pavasara nokrišņu trūkums ir ietekmējis pat augus, kas tradicionāli plaukst karstos un sausos apstākļos.

Bet ūdens trūkums Spānijā radījis bažas par sliktu avokado un olīvu ražu. Lielākā avokado audzēšanas vieta Eiropā atrodas Malagas provincē, pie tūristu iecienīta rezervuāra, kurš līdz ar karstumu zaudējis vairāk nekā 80% ūdens. Avokado koki vienkārši nokalst. Visā Andalūzijā izžūst arī miljoniem olīvu, un apelsīnus, citronus un mandarīnus Valensijas reģionā piemeklē tāds pats liktenis. Olīveļļas ražotāji paredz, ka šogad vien viņu raža samazinasies uz pusi. Tas savukārt ietekmē cenu, jo Spānija ir pasaulē lielākā olīveļļas ražotāja.