Eiropas Savienības dalībvalstis turpina strīdos mēģināt atrast kompromisu par nākamo bloka daudzgadu budžetu.  Vienošanās būtu jāpanāk tuvāko mēnešu laikā, lai nebūtu finansējuma pārrāvuma, kas varētu negatīvi ietekmēt arī Latvijas ekonomiku. Latvija iestājas, lai netiku samazināts finansējums kohēzijai, tāpat pieprasa lielākus tiešmaksājumus lauksaimniekiem. Taču Lielbritānija izstājas, naudas paliek mazāk, vajadzību vairāk. Arī pašai Latvijai vēl ir jāizkristalizē savas prioritātes, kur nākamajos gados vēlamies investēt naudu. Cik tālu esam tikuši sarunās par nākamo daudzgadu budžetu, kas ir Latvijai veicamie mājasdarbi, un kas ir lielākās nesaskaņas?

Par Eiropas Savienības prezidējošo valsti tagad kļuvusi Horvātija, un tai nākamajos sešos uzraugot bloka darba kārtību, svarīgs jautājums būs arī vienošanās panākšana par Eiropas Savienības daudzgadu budžetu no 2021.gada.

Pēc iepriekšējās Somijas prezidentūras noslēgšanās daudzgadu budžeta sarunu vadīšana gan tagad ir nodota Eiropadomes prezidentam Šarlam Mišelam. Viņš decembrī pēc Eiropas Savienības valstu līderu neslēpa, ka būs grūti.

Viens no galvenajiem strīdus punktiem ir dalībvalstu iemaksu apmērs. Valstis kā Latvija, kas ir neto saņēmējas, vēlas lielākas iemaksas. Neto iemaksātājas kā Vācija un Nīderlande – mazākas iemaksas. Somijas prezidentūra nāca klajā ar kompromisa priekšlikumu, pietuvojoties neto iemaksātāju valstu prasībām. Latvijai, tāpat kā vairākām citām valstīm, tas nebija pieņems, Latvijas Radio norādīja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Zanda Kalniņa-Lukaševica cer, ka kompromisu izdosies atrast  pēc iespējas ātrāk, jo Latvijas interesēs ir laicīga vienošanās, lai nebūtu pārrāvums Eiropas Savienības finansējuma investīcijās. Tas izmaksātu pārāk dārgi Latvijas ekonomikai, sabremzējot izaugsmes tempu, norāda Lukaševica.

Bet, vai vienošanos izdosies panākt līdz šī gada vidum, vai sliktākajā gadījumā gada beigās – prognozes ir ļoti dažādas. Kustība uz priekšu varētu iezīmēties nākamajā mēnesī – februārī tiek plānota īpaša, daudzgadu budžetam veltīta Eiropas Savienības valstu un valdību vadītāju sanāksme.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.