Pandēmijas laikā daudz izaicinājumu bijis mazumtirdzniecības nozarei – pērn Ziemassvētku laikā slēdza lielveikalus un daudzas sezonas preces tirgotāji nepaspēja pārdot, tika ierobežots veikalos nopērkamo preču daudzums, tirgotājiem bija jāveido pārdošanas platformas internetā un jākonkurē ar starptautiskajiem interneta veikaliem. Tagad ar bažām tiek gaidīti valdības lēmumi par ierobežojumiem tirdzniecībā.

Mazumtirdzniecības apgrozījums šī gada augustā, salīdzinot ar 2020. gada augustu, palielinājies par 3,7%. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka, salīdzinot ar jūliju, būtiskākais apgrozījuma pieaugums bija kultūras preču un atpūtai paredzēto preču mazumtirdzniecībā un apģērbu, apavu un ādas izstrādājumu tirdzniecībā. Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš vērtē, ka nozarē turpinās lielas iekšējās pārmaiņas, bet kopumā mazumtirdzniecības nozarei klājies samērā labi.

Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs kā nozares galvenos izaicinājumus min darbaspēka trūkumu un loģistikas cenu pieaugumu. Viņš vērtē, ka Covid visnegatīvāk ietekmējusi mazos tirgotājus.

Veikalu tīkla "Maxima" pārstāve Liene Dupate-Ugule stāsta, ka 200 "Maximas" veikalos Latvijā katru dienu iepērkas 300 000 iedzīvotāji, un viņus apkalpo 6000 tirdzniecības darbinieki. Uzņēmums vairākus miljonus eiro ieguldījis dažādos drošības pasākumos, rīko izbraukuma vakcinācijas saviem darbiniekiem un pielāgojas pircēju paradumu maiņai.

Kopš 13. septembra Lietuvā lielveikalos var iepirkties tikai cilvēki ar Covid sertifikātu, pārslimojušie un ar testu, kas veikts pēdējo 48 stundu laikā. Līdz ar to no darba tirdzniecībā arī aizgājuši vairāk nekā 1000 darbinieki, kas nevēlējās vakcinēties vai veikt obligātas pārbaudes. "Maxima" pārstāve Liene Dupate-Ugule stāsta, ka Lietuvas valdība par ierobežojumiem tirdzniecībā paziņoja savlaicīgi - divus mēnešus pirms to stāšanās spēkā, lai cilvēkus informētu un tie varētu vakcinēties.

Par ierobežojumiem tirdzniecībā Latvijā valdība lems nākamnedēļ. Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs stāsta, ka asociācija atbalsta vakcināciju un kopā ar Ekonomikas ministriju izstrādājusi priekšlikumus drošības prasībām veikalos.

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka mazumtirgotāju noskaņojums pasliktinās jau otro mēnesi pēc kārtas, tāpēc iespējamie ierobežojumi tirdzniecībā optimismu nevairos