Gan patērētāji, gan pārtikas produktu ražotāji inflācijas augšupejas laikā meklē veidus kā ietaupīt. Pircēji lūkojas pēc precēm ar zemāku cenu, bet pārtikas ražotāji pievelk jostu un samazina ražošanas izmaksas – meklē lētākus enerģijas veidus, samazina produktu klāstu, maina arī receptūras un iepakojumu.

Inflācijas kāpums mudina Latvijas iedzīvotājus krietni rūpīgāk pārdomāt iepirkšanās paradumus. Priekšroka tiek dota precēm ar zemāku cenu un akcijām, teic "Rimi" pārstāvis Juris Šleiers.

Juris Šleiers uzsver, ka aizvien lielāku popularitāti pircēju vidū iegūst Rimi privātā preču zīme. Šāda tendence citviet Eiropā nav jaunums un bija aktuāla arī pirms krīzes.

Arī "Maxima" mazumtirdzniecības tīklā pieprasījums pēc šī uzņēmuma privātās preču zīmes produktiem ir stabils un pieaug, teic "Maxima" pārstāve Laura Bagātā. Tāpat inflācijas ietekmē cilvēki dažas produktu grupas sākuši pirkt vairāk nekā iepriekš.

"Rimi" pārstāvis Juris Šleiers uzsver, ka tomēr griķu uzvaras gājiens nav mitējies - "Rimi" to pārošanas apjoms ir četrkāršojies. Tomēr izmaiņas vērojamas citu produktu segmentā.

Uz jautājumu, vai Latvijas ražotāji zemākās cenas sacensībā nezaudē citu valstu ražotājiem, "Maxima" un "Rimi" pārstāvji pauž šādi: "Mūsu pašu ražotāji ir ļoti konkurētspējīgi gan ar produktu, gan ar produktu kvalitāti un spēj piedāvāt labas cenas ļoti kvalitatīviem produktiem. Lielu daļu no produkta cenas veido loģistikas komponente. Tā kā lokāliem produktiem ir īsāks ceļš līdz plauktam, līdz ar to tiem Latvijā ir lielāka konkurētspēja."

Tomēr arī ražotājiem augošas inflācijas apstākļos jāmeklē veidi kā ietaupīt un iespējas ir vairākas. Turpina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe.

Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas vadītāja Ināra Šure apliecina, ka uzņēmēji centušas samazināt izdevumus kur vien iespējams, arī atliek investīciju projektus, lai varētu izdzīvot šo laiku. Tāpat samazina ražoto produktu klāstu.

Pārtikas ražotāji arī aktīvi ievieš tādus enerģijas ražošanas veidus, kas ir lētāki  - no gāzes pāriet uz propāna gāzu, pāriet uz šķeldas izmantošanu, uzstāda arī saules paneļus.