Saeima apstiprinājusi grozījumus likumā „Par grāmatvedību". Tie nosaka, ka no 1. jūlija grāmatvežiem, kas sniedz ārpakalpojumus, būs nepieciešama licence. Šobrīd ārpakalpojumus piedāvā ap 7,5 tūkstoši grāmatvežu un Valsts ieņēmumu dienests, kas būs atbildīgs par licencēšanu, veidos arī ārpakalpojumu grāmatvežu reģistru.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas pārvaldes direktore Agnese Rudzīte stāsta, ka grozījumu likumā „Par grāmatvedību” galvenais mērķis ir sakārtot grāmatvedības nozari un tieši ārpakalpojumu sniegšanu.

Ieviest ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšanu rosināja arī Latvijas grāmatvežu asociācija. Tās valdes priekšsēdētāja vietniece Lilita Beķere stāsta, ka sakārtot šo nozari ieteica arī Eiropas Padomes Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas ekspertu komiteja "Moneyvol".

Latvijas Tirdsniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes loceklis Jānis Lielpēteris stāsta, ka uzņēmēji atbalsta ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšanu, vienlaikus norādot uz iespējamu grāmatvežu pakalpojumu sadārdzināšanos.

VID pārstāve Agnese Rudzīte skaidro, ka cenu pieaugums nebūs būtisks un papildus prasības par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju grāmatvežiem netiks piemērotas.

Licencēšanai noteikts arī pārejas posms – divarpus gadi, lai grāmatveži varētu pabeigt mācības, savukārt, pensionāri bez licences varēs strādāt vēl piecus gadus.