Šopavasar Rīgā tika atvērts Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta kontaktpunkts „EIT Food". Tā mērķis ir atbalstīt inovācijas pārtikas, vides un veselības jomā. Jau noslēdzies pirmais jauno ideju un jaunuzņēmumu konkurss, kurā piešķirti granti 15000 eiro apmērā.

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta kontaktpunkta „EIT Food” Latvijā vadītāja Liene Briede stāsta, ka šajā Eiropas projektā kopīgi sadarbojas trīs augstskolas – Rīgas Tehniskā universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte un Latvijas Lauksaimniecības universitāte, kā arī Pārtikas un veterinārais dienests un zinātniskais institūts „Bior”.

Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta konkurss „Inovāciju balva” notiek 17 Eiropas valstīs, šogad pirmo reizi tas notika arī Latvijā. Kā stāsta Liene Briede, konkursam pieteiktas 20 idejas, atlasītas 10 labākās, notika arī mācības. Pirmo vietu un 10 000 eiro grantu saņēma ideja par viedo sensoru sistēmu ēdienu iepakojumā.

Otro vietu un 5000 eiro lielu grantu saņēma uzņēmums „Spirulina Nord”. Tā līdzīpašniece un RTU pētniece Agnese Stunda-Zujeva stāsta, ka viņi uzsākuši Latvijā audzēt spirulīna mikroaļģes.

Latvijā jau ceturto gadu darbojas Pārtikas kompetences centrs. Tā direktors Armands Lejas-Krūmiņš stāsta, ka, pateicoties Eiropas atbalstam trīs miljonu apmērā, un uzņēmumu līdzfinansējumam divu miljonu apmērā, Latvijā pārtikas nozarē atbalstīti 30 pētījumi, izstrādātas 23 jaunas tehnoloģijas un radīti 182 jauni produkti.

Latvijas Pārtikas kompetences centra direktors Armands Lejas-Krūmiņš stāsta, ka šobrīd ir apstiprināts jauns Eiropas projekts, un turpmāko trīs gadu laikā pārtikas ražotāji un pētnieki konkursa kārtībā varēs tikt pie vēl pieciem miljoniem eiro, lai attīstītu inovācijas pārtikas nozarē.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.