Eiropā Ziemeļvalstis izceļas ar biržā kotēto mazo un vidējo uzņēmumu daudzumu, norāda fondu biržas „Nasdaq Helsinki” vadītājs Herniks Husmans. Helsinku akciju biržā atrodams vairāk nekā simts kompāniju, daļa no kurām valsts uzņēmumi. Kas notiek Helsinku biržā, cik tā aktīva, arī salīdzinot ar Baltijas valstīm, stāsta Helsinku biržas vadītājs.

Somijas fondu biržā "Nasdaq Helsinki" kopumā kotēti aptuveni 160 uzņēmumi, kamēr Baltijas valstu biržās Tallinā, Rīgā un Viļņā kopā 69. Līdz ar to Baltijas valstīm ir „daudz iespēju” audzēt aktivitāti savos akciju tirgos, vērtē "Nasadaq Helsinki" biržas vadītājs Henriks Husmans.

Runājot par Helsinku biržu, viņš norāda, ka tajā pērn kotējās 14 jauni uzņēmumi, un tas bija labākais gads kopš 2000.gada. Husmans pēdējos piecus, sešus gadus vērtē kā labus, caurmērā ik gadu biržai pievienojoties astoņām līdz 14 jaunām kompānijām.

Kas attiecas uz Helsinku biržā iekļauto uzņēmumu darbības nozarēm, Husmans norāda, ka nav kāda konkrēta sektora, kas dominētu. Viņš to raksturo kā veselīgu, daudzpusīgu dažādu nozaru kompāniju sajaukumu.

Dati arī liecina, ka Somijas Helsinku biržā aptuveni piektā daļa akciju īpašnieku ir privāti investori - Somijas iedzīvotāji.

Somijas fondu biržā "Nasdaq Helsinki" kotēti daudzi valsts uzņēmumi, vismaz daļēji. Valstij joprojām pieder liela daļa akciju, saka Husmans. Viens no pēdējiem piemēriem – pērn pavasarī biržā kotējās Somijas valstij piederošā korporācija "Altia", kas nodarbojas ar alkoholisko dzērienu ražošanu, importēšanu un eksportēšanu.  Sākotnējā publiskajā piedāvājumā uzņēmums piesaistīja gandrīz 20 tūkstošus investoru, stāsta Husmans.

Arī Latvijā viedokļi ir dažādi, diskusijas par valsts uzņēmumu akciju iekļaušanu biržā bijušas jau ilgāku laiku. Idejas atbalstītāji argumentē, ka tas biržā būtiski palielinās piedāvājumu, līdz ar to ļaus aktīvāk piesaistīts investorus un veicinās ekonomikas izaugsmi. Politiskas izšķiršanās par to pagaidām nav. Pie kaimiņiem Igaunijā pērn akciju biržā iekļāva Tallinas ostu, bet Lietuvā akciju tirgū kotēts, piemēram, enerģētikas uzņēmums "Lietuvos Energija".

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.