Pagājušajā nedēļā Saeima pieņēma administratīvi teritoriālo reformu. Tas nozīmē, ka Latvijā pēc 2021.gada pašvaldību vēlēšanām būs 42 pašvaldības līdzšinējo 119 pašvaldību vietā. Vai lielākas pašvaldības būs turīgākas un vairāk līdzekļu varēs ieguldīt uzņēmējdarbības un reģionu attīstībā?

Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis stāsta – pēc gada, kad darbu sāks 42 pašvaldības, Latvijā būs teritorijas ziņā lielākās pašvaldības Eiropas savienībā. Pēc iedzīvotāju skaita būsim 4. vietā, bet pēc reģionālās attīstības - vienā no pēdējām vietām Eiropā.

Bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš pētījis novadu eksporta apjomus un ienākumus uz 1 iedzīvotāju. Ekonomikas struktūra Latvijas reģionos ir atšķirīga - Rīgā attīstās IT un biznesa pakalpojumu eksports, bet pārējā Latvijā – mežu nozare, mašīnbūve un elektronika.

Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis stāsta, ka liela problēma reģionos ir bēdīgais ceļu stāvoklis, tāpēc viņi rosina pašvaldību ceļu sakārtošanā ieguldīt vismaz 25 miljonus eiro.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce no Attīstībai/Par! kā lielāko ieguvumu no pašvaldību apvienošanas min līdzekļu ietaupījumu no 17 līdz pat 130 miljoniem eiro gadā. "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš stāsta, ka pēdējo 5 gadu laikā visstraujāk eksports audzis Rīgā un tās apkārtnē, Valkā, Kuldīgā, Līvānos un Gulbenē. Viņš vērtē – jo lielākas pašvaldības, jo vairāk naudas un vairāk iespēju.

Pretējs viedoklis ir Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdim Gintam Kaminskim.

46 pašvaldību pārstāvji aicinājuši prezidentu novadu reformas likumprojektu neapstiprināt.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.