Līdz šim Igaunijā bija visaugstākais akcīzes nodoklis alkoholam Baltijā, bet no 1. jūlija kaimiņvalsts gatavojas samazināt akcīzi par 25%. Finanšu ministrs Jānis Reirs pieļāvis, ka līdz ar Igauniju arī Latvija varētu samazināt akcīzes nodokli alkoholam. Pēc Latvijas Alkohola nozares asociācijas datiem, pērn no akcīzes nodokļa Latvijas pierobežā vien tika iekasēti 70 miljoni eiro.

Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis uzsver, ka stāsts par akcīzes nodokli alkoholam ir arī stāsts par reģiona ekonomiku. Uz Valku pirkt alkoholu brauc ne tikai igauņi, bet arī somi. Valkā atvērti pieci specializētie alkohola veikali, kur strādā vietējie iedzīvotāji.

Pagājušajā nedēļā preses brīfingu par akcīzes nodokli rīkoja Latvijas Alkohola nozares asociācija. Asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols uzskata, ka akcīzes nodokli alkoholam jāsamazina, un tas jādara jau šovasar.

Akcīzes nodoklis ir īpašs nodoklis. Tas tiek piemērots atsevišķām preču grupām, kas kaitīgas cilvēka veselībai un videi. Akcīzi maksājam par alkoholu, tabaku un naftas produktiem. Latvijas Bankas ekonomiste Linda Oliņa skaidro, ka Latvijā akcīzes nodoklis pamazām palielinās, un, piemēram, stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem ar alkohola saturu 40% nodoklis šobrīd ir 7,36 eiro par vienu litru. Igaunijā akcīzes nodoklis šādam dzērienam ir 10,03 eiro par vienu litru. ES regulējums paredz minimālās alkohola nodokļu likmes, bet katra dalībvalsts akcīzes nodokļa lielumu savā valstī nosaka pati.

Pret akcīzes nodokļa samazināšanu alkoholam iebilst ārsti. Kā saka narkoloģe Ilze Maksima – valstij vispirms jādomā par cilvēku veselību, tikai pēc tam par budžeta ieņēmumiem.

Cik lielus ieņēmumus valsts budžetā dod akcīzes nodokli alkoholam? Dati atšķiras. Latvijas Alkohola nozares asociācija runā par 391 miljoniem eiro pagājušajā gadā. Latvijas Bankas pārstāve min, ka ienākumi no akcīzes nodokļa pērn bija190 miljoni eiro.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.