Ceļošanas apjomi Eiropā šovasar sit augstu vilni, daudziem steidzot atgūt iekavēto un dodoties tuvākos un, biežāk, tālākos ceļojumos. Igaunijā un Lietuvā, milzīgas tūristu plūsmas gan nav novērojamas. Savukārt cenas, lai gan vasaras mēnešos nedēļas nogalēs ir kāpušas, abās valstīs pirmspandēmijas līmeni vēl īsti nesasniedz. Igaunijas un Lietuvas Viesnīcu un restorānu asociācijas vadītāji Latvijas Radio arī atzina, ka pandēmijas dēļ tagad nākas saskarties ar darbinieku trūkumu, kas esot liela problēma.

Kā sarunā ar Latvijas Radio skaidroja Lietuvas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Egle Ližaitīte, lielu ietekmi nozarē atstājis karš Ukrainā. Gan pavasarī, gan vasarā atceltas daudzas grupu rezervācijas. Tomēr viesnīcu īpašnieki, īpaši, Viļņā ir vairāk vai mazāk apmierināti ar piepildījumu. Pieprasījums šogad jūnijā un jūlijā bijis aptuveni tāds pats kā pirmspandēmijas līmenī. Tikmēr Palangas uzņēmēji norāda, ka rezervāciju skaits esot par desmitdaļu mazāks nekā pērn. Savukārt cenas nozarē kopumā vēl nav sasniegušas 2019.gada rādītājus.

Skats nākotnē neesot īpaši iepriecinošs, ņemot vērā enerģijas krīzi, arī tūrisma nozarē viss kļūst dārgāks un Lietuvas uzņēmumiem joprojām ir pandēmijas laika parādi, kas jāatmaksā valstij.

Savukārt Igaunijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Killu Maidla norāda, izmaksas pēdējo divu gadu laikā, īpaši, pēdējā pusgada laikā ir viennozīmīgi pieaugušas, taču tas vēl nav atstājis lielu ietekmi uz gala cenu. Vērojams neliels cenu pieaugums restorānos, kas skaidrojams ar pārtikas cenu pieaugumu. Savukārt viesnīcu cenas, piemēram, Tallinā, ir pieaugušas, salīdzinot ar pagājušo gadu, tomēr tās joprojām nav sasniegušas pirmspandēmijas līmeni, norāda Maidla:

„Kad salīdzinām cenas ar 2019. gadu, joprojām esam 10-15% zem šī līmeņa, līdz ar to cenu ziņā viesnīcās Tallinā vēl neesam sasnieguši pirmspandēmijas līmeni.”

Cenu kāpums gan jāskata ņemot vērā pieprasījuma pieaugumu, kāds ierasti vasarās vērojams - tādās vietās kā Pērnava, Kuresāre un Sāremā pieprasījums šobrīd esot ļoti liels un cenas ir nedaudz pieaugušas. Šajās vietās tās pieaugušas arī salīdzinājumā ar pirmspandēmijas līmeni.

Cenu pieauguma apmērs Igaunijas viesnīcās esot vidēji 10-15%, bet tas novērojams tikai nedēļas nogalēs, kad ir lielāks pieprasījums.

Maidla atzīst, ka kopumā pieprasījums nozarē nav slikts, tomēr jūtams, ka tas ir mazāks, jo arī igauņi, līdzīgi kā citu valstu iedzīvotāji, šovasar vairāk izmanto iespēju ceļot uz tālākiem galamērķiem un vietējais tūrisms ir vājāks.

Gan Lietuvas, gan Igaunijas Viesnīcu un restorānu asociācijas vadītāji atzīst, ka nozarē ir problēmas ar darbaspēku. Tas saistāms ar to, ka pandēmijas laikā daudzi nozarē strādājošie darbu pameta vai tika atlaisti, bet tagad, pieprasījumam atkal pieaugot, cilvēku trūkst. Abās valstīs nozarē tiek piesaistīti arī no Ukrainas atbraukušie cilvēki, tomēr tie aizpildot tikai nelielu daļu vakanču.