Ar akciju sākotnējo publisko piedāvājumu ieguldījumu pārvaldes sabiedrība "Indexo" ir sākusi ceļu, lai piesaistītu investīcijas un dibinātu banku. "Indexo" vadība ierasti kritizē Latvijā pašlaik strādājošās bankas, savā kredītiestādē sola tikai vietējos klientus un dāsnāku kreditēšanas politiku. Bet kas tad viņu izpratnē ir nacionāla banka, ar ko tā labāka par citām un vai mūsu tirgū vēl vienai bankai ir vieta?

Līdz nākamajai pirmdienai ikviens par 14 eiro var tikt pie "Indexo" akcijas, ar ko kompānija cer piesaistīt septiņarpus miljonus eiro. Savukārt akcijas tirgot sāks 15.jūlijā. "Indexo" akciju sākotnējā publiskā piedāvājuma mērķis ir piesaistīt investīcijas, lai dibinātu banku. Valdes priekšsēdētājs Valdis Siksnis skaidro, ka biržā kotēs ieguldījumu pārvaldes sabiedrības akcijas, savukārt plānotā banka būšot meitasuzņēmums, kas netiks kotēts biržā.

Siksnis vērtē, ka kreditēšana, kas ir banku galvenā funkcija, Latvijā ir pārāk neaktīva, un izsniegto kredītu apjoms pret iekšzemes kopproduktu esot vismazākais. Lai mēs izskatītos līdzīgi citām Eirozonas valstīm, Latvijas ekonomikā esot vajadzīgi papildu vismaz pieci, seši miljardi kredītos. Bet ko "Indexo" saprot ar frāzi nacionālām interesēm atbilstoša banka?

Patlaban Latvijā darbojas 12 banku un četras citur Eiropas Savienībā strādājošu banku filiāles. Kopējais aktīvu apmērs ir vairāk nekā 25 miljardi eiro. Banku kredītportfelis veido gandrīz 15 miljardus eiro, savukārt bankās esam noguldījuši nedaudz virs 20 miljardiem eiro. Pagājušajā gadā bankas Latvijā nopelnīja gandrīz 300 miljonus eiro. Tā liecina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas dati. Komisijas licencēšanas daļas vadītāja Agnese Alaine stāsta, ka pie mums banku nozarē vēl ir iespējas izvērsties.

Viņa skaidro, ka "Indexo" priekšā vēl pagarš bankas licencēšanas ceļš. Tas būs atkarīgs no Eiropas Centrālās bankas lēmuma, izvērtējot potenciālās bankas dzīvotspēju, akcionārus, to izcelsmi un reputāciju.

Gadījumā, ja divu gadu laikā netiks saņemta bankas licence, visi investori varēšot atdot iegādātās akcijas un atgūt naudu. Piebildīšu, ka komentāru par konkurences lietām lūdzu arī Finanšu nozares asociācijai, bet tur neviens runātājs neatradās. Iespējams, tāpēc, ka lielākā daļa jomas pārstāvju ir saistīti ar jau strādājošajām bankām.