Uzņēmumiem bieži vien pietrūkst apgrozāmie līdzekļi. Tie nepieciešami, lai, piemēram, zemnieks pavasarī varētu iegādāties sēklas, savukārt rūpniecības uzņēmums varētu iegādāties izejvielas savu preču ražošanai. Apgrozāmiem līdzekļiem īstermiņa kredītus piešķir bankas, bet ir arī īpaši finanšu uzņēmumi, kas nodarbojas ar tirdzniecības darījumu finansēšanu jeb faktoringu.

Daudzi uzņēmumi piegādā pircējiem savas preces ar pēcapmaksu un samaksas termiņš jau ir noteikts līgumā. Faktoringa sabiedrības "Factris" izpilddirektors Kaspars Barons stāsta, ka pircēji par saņemtajām precēm un pakalpojumiem norēķinās 30 līdz 120 dienu laikā, bet faktoringa kompānijas izrakstīto rēķinu apmaksā uzreiz, bez ķīlas vai papildus nodrošinājuma.

Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss stāsta, ka Covid-19 pandēmijas laikā pēcapmaksas termiņi nozarē pieauga līdz pat 180 dienām.

Faktoringa kompānijas “Factris” izpilddirektors Kaspars Barons vērtē, ka faktoringa attīstību ietekmēja arī Latvijas zemais kredītreitings pēc 2009. gada krīzes. Bet šāda veida finansējumam Latvijā esot izaugsmes iespējas.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš skaidro, ka rēķinu atmaksas kavēšanās par piegādātajām precēm ir aktuāla arī šobrīd.

Kādu finanšu pakalpojumu izvēlēties risku mazināšanai, ja uzņēmumam pietrūkst apgrozāmo līdzekļu – faktoringu vai īstermiņa kredītu bankā, tā, protams, ir katra paša uzņēmuma izvēle.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.