Šogad reflektantu skaits studijām Latvijas augstskolās ir lielākais pēdējo gadu laikā, tas krietni palielinājies arī Daugavpils Universitātē un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā. Izglītības iestādēs to skaidro ar topošo studentu izvēli studēt tuvāk savai dzīvesvietai. Neziņa gan ir par ārvalstu studentu uzņemšanu, nezinot, vai studenti varēs ierasties Latvijā, un izglītības iestādes spēs nodrošināt pašizolāciju, ja students ir no valsts, kur ir augsta saslimšana ar Covid-19.

Kopumā Latvijā ārvalstu studējošo skaits ir virs desmit tūkstošiem, no tiem deviņi ar pusi tūkstoši kādā no Latvijas augstākās izglītības iestādēm studē pilna laika programmās. Kā apliecina Izglītības un zinātnes ministrijā, ārvalstu studentu skaits Latvijā pieaug. Turpina Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vecākā eksperte Austra Irbe.

“Tās arī būtu lielākās izglītības iestādes, kā Rīgas Stradiņu universitāte ir noteikti priekšgalā, Rīgas Tehniskā universitāte, Informācijas sistēmas menedžmenta augstskola, kā arī Latvijas Universitāte. Ļoti lielai daļai no ārvalstu studentiem tieši grāda ieguvei interesē veselības aprūpes programmas, tāpat arī programmas, kas saistītas ar vadības zinātnēm, uzņēmējdarbību, bet tieši liels īpatsvars interesējas tieši par veselības aprūpi.”

Šobrīd gan par ārvalstu studentu uzņemšanu šajā studiju gadā ir grūti ko prognozēt.

“Protams, ir prognozējami kaut kādi riski, kas saistīti ar šo studējošo skaitu samazināšanos, īpaši studentiem, kas ierodas apmaiņā, šīs programmas ir ļoti strauji apstājušās, bet attiecīgi uz studējošo skaitu, kas ierodas tieši grāda ieguvei – tur konkrētas prognozes es jums nevarēšu pateikt, jo tas ir atkarīgs no katras augstskolas individuālā gadījuma, saistībā ar to kādus risinājumus viņi gatavo, kā viņi plāno organizēt šo mācību procesu, cik lielu daļu no mācībām būs iespēja nodrošināt attālināti, kādā kvalitātē un daudzi citi aspekti.”

Daugavpils Universitātē studē 20 ārvalstu studenti, tādās studiju programmās, kā, piemēram, filoloģija, Austrumeiropas biznesa kultūras sakari, ekonomika, lielākoties studenti ir no Krievijas,Baltkrievijas un Lietuvas. Tāpat uz Daugavpils Universitāti dodas mācīties krievu valodu studenti no Amerikas savienotajām valstīm, turpina Daugavpils Universitātes rektores vietnieks attīstības jautājumos Jānis Kudiņš.

“Saistībā ar Covidu, protams, šī migrācija ir apstājusies, tad arī šīs mācības notiek tikai attālinātā veidā. Jo gada laikā pie mums devās mācīties vismaz 300 studenti, tagad šīs mācības notiek tikai attālinātā veidā.”

Arī šogad interesi par studijām ir izrādījuši studenti no ārvalstīm. Ir noslēgti septiņi līgumi ar tiem, kuriem jau ir uzturēšanās atļauja Latvijā un viņi šobrīd atrodas šeit.

“Zem jautājuma ir deviņi cilvēki, kuri atrodas gan Eiropas valstīs, gan aiz Eiropas robežām saistībā ar Covid, tad ar šiem cilvēkiem ir liels jautājums, vai šajā mācību gadā mēs viņus uzņemsim, jo viņi visdrīzākais nespēs tikt uz Latviju.”

Universitātē nogaida, skatoties kāda būs epidemioloģiskā situācija citviet pasaulē, pieļaujot, ka studijas varētu notikt arī attālināti, ja studenti būs ar mieru šādam studiju procesam.

“Pašreiz mums ir tā nianse, ka mēs nevaram nodrošināt šos norādījumus no SPKC saistībā ar ārvalstniekiem, ja pat mums atbrauc no Eiropas valstīm, kur ir divu nedēļu karantīna, mums nav viņus kur izmitināt, šie jautājumi mums ir neatrisināti, kas viņiem piegādās šo pārtiku un visas pārējās šīs sadzīves lietas, ja jāatrodas divu nedēļu pašizolācijā. Mums nav tāda tipa kopmītņu, kur nodrošināt viņiem atsevišķas ieejas un visu pārējo, ja mums parādās vismaz viens Covid slimnieks kopmītnēs, mums jāatbrīvo visas kompītnes.”

Savukārt Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā studē ap 20 ārvalstu studentiem. Šajā uzņemšanā jauni studenti nav uzņemti, turpina Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektore Iveta Mietule.

“Mēs saprotam, ka problēmas ir ar pārvietošanos, problēmas ir ar neprognozējamo situāciju saistībā ar Covid vīrusu. Mēs nezinām kāds būs septembri, oktobris, tāpēc mēs vairāk orientējamies uz uzņemšanu janvārī, tas ir, kad sākas studijas no februāra, varbūt tad tā situācija būs nedaudz prognozējamāka.”

Tāpat kā Daugavpils Universitātē, arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā šobrīd  domā par jau esošo ārvalstu studentu turpmākajām studijām, par iespēju tās nodrošināt attālināti  un par to studentu, kuri aizbraukuši uz savu mītnes zemi, iespējām atgriezties Rēzeknē.