Par tirdzniecības centru iespējamo maksātnespēju un bankrotiem ar atklātu vēstuli pie Ministru prezidenta šonedēļ vērsās tirdzniecības centru un uzņēmēju organizāciju pārstāvji. Zaudējumi no nesaņemtajām nomas maksām tirdzniecības centriem kopš pērnā gada sasnieguši jau 42 miljonus eiro. Vakar Finanšu ministrijas darba grupa apstiprināja Ekonomikas ministrijas izstrādāto nomas maksas atbalsta programmu un lēma, ka tirdzniecības centriem varētu piešķirt līdz 20 miljoniem eiro.

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags stāsta, ka tirgošanās ierobežojumu dēļ tirdzniecības centriem sarukuši nomas maksu ieņēmumi. Ja pērn oktobrī samazinājums bija 34%, tad šogad martā tas bija vidēji jau 60%.

Par vairāk nekā divu miljonu lieliem zaudējumiem atklātā vēstulē valsts augstākajām amatpersonām jau ziņoja tirdzniecības centrs Domina, kas 2 miljonus piešķīris atlaidēm nomniekiem un 27 000 eiro investējis epidemioloģisko prasību nodrošināšanai. Reģionālais tirdzniecības centrs Dauga atrodas Ogrē. Centra direktors Edgars Kapusts stāsta, ka centrā ir 49 nomnieki, bet ar apgrozāmo līdzekļu grantu tie nespēj segt nomas izdevumus.

30. martā Finanšu ministrijas darba grupa nolēma nomas atbalsta programmai tirdzniecības centriem novirzīt 20 miljonus eiro. Viens tirdzniecības centrs, ja tā apgrozījums krities par 30%, varēs saņemt līdz 1,8 miljoniem eiro. Tirdzniecības centra Dauga direktors Edgars Kapusts vērtē, ka tā ir laba ziņa, bet atgādina, ka par atbalstu runā jau kopš decembra.

To, ka nepieciešama atbalsta programma nomas maksām, uzsver arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes locekle Katrīna Zariņa. Viņa vērtē, ka biznesā ne vienmēr visiem der viens atbalsta veids.

Nomas atbalsta programma tirdzniecības centriem vēl jāapstiprina valdībai. Iespējams, ka par to lems 1. aprīlī.