Francijas prezidents E. Makrons martā nāca klajā ar jaunu iniciatīvu Scale – Up Europe, kuras mērķis ir veicināt strauji augošo jaunuzņēmumu jeb tā dēvēto start-up attīstību Eiropā. Pēc Ekonomikas ministrijas datiem, Latvijā šobrīd darbojas 320 jaunuzņēmumi jeb strauji augoši tehnoloģiju uzņēmumi. Kā tiem klājies Covid pandēmijas laikā, skaidro  Daina Zalamane. 

Latvijas jaunuzņēmumu asociācijā apvienojušies 100 jaunuzņēmumi un tos atbalstošie uzņēmumi. Asociācijas izpilddirektore Olga Baretu-Gonsalvesa stāsta, ka Covid pandēmija negatīvi ietekmēja investīciju un darbinieku piesaisti. Bet, tā kā tehnoloģiju uzņēmumi ir nelieli, tie ātri spēj pielāgoties izmaiņām.

Jaunuzņēmums Exponential Technologies piedāvā mākslīgā intelekta risinājumus biotehnoloģiju, ķimikāliju un materiālu jomā. Uzņēmuma līdzdibinātājs Ģirts Smelters stāsta, ka uzņēmums nodibināts tieši pirms Covid pandēmijas. Attālinātais darbs ļāvis ietaupīt izmaksas, bet komanda klātienē nav tikusies jau pusgadu. Uzņēmums izmantojis valsts atbalstu, ko nosaka Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums.

Jūnijā Parīzē tikās ES dalībvalstu pārstāvji, lai pārrunātu Eiropas jaunuzņēmumu sadarbību. VARAM valsts sekretāra vietnieks Gatis Ozols stāsta, ka no 28. jūnija arī ārvalstnieki identifikācijas kartes, tāpat kā uzņēmumu reģistrāciju un licencēšanu, var veikt elektroniski. 

Viens no virzieniem ir veidot vienotas prasības un ietvarus Eiropas līmenī, piemēram, saskaņot licences un PVN nodokļu atmaksu. Otrs virziens ir inovāciju likumdošana, kas atbalsta inovācijas, gan arī tiktu veidotas inovāciju vai normatīvās smilšu kastes, kas ļauj uzņēmumiem savus inovatīvos risinājumus testēt un pārbaudīt, pirms tos palaiž tirgū. Latvijā finanšu nozare ir viens no pionieriem šajā jomā, FKTK jau šobrīd nodrošina šādu darbību - uzņēmumi var pieteikties pārbaudīt, pirms ieviest tirgū. Mēs redzam potenciālu arī veselības jomā, publiskā sektorā, inovācijā un citās jomās.

Pēc Ekonomikas ministrijas datiem, 320 jaunuzņēmumi Latvijā investīcijās piesaistījuši vairāk nekā 210 miljonus eiro. Valsts mērķis ir katru gadu Latvijā reģistrēt 30 jaunus, strauji augošus tehnoloģiju uzņēmumus, pēdējos gados Latvijā tiek reģistrēti arī ārvalstu jaunuzņēmumi.