Lielbritānijai no Eiropas Savienības jāizstājas tieši pēc septiņām nedēļām – 31.oktobrī. Bet patlaban valda neskaidrība – nav skaidrs, kas tieši notiks. Vai breksitu atkal atliks, vai tomēr būs vienošanās? Vai galu galā piepildīsies sliktākais scenārijs – Lielbritānija izstāsies bez vienošanās? Šajā raidījumā par to, kam uzņēmējiem un eksportētājiem uz Lielbritāniju jābūt gataviem bezvienošanās breksita gadījumā, kā tas ietekmēs piegādes ķēdes, ko nozīmēs britu mārciņas vērtības svārstības un vai bizness tam ir gatavs.

Ko uzņēmējiem nozīmēs bezvienošnās breksits. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš norāda, ka šādā gadījumā Lielbritānija kļūs par tā dēvēto trešo valsti un būs jāpiemēro visa kārtība, kas attiecas uz ne-Eiropas Savienības valsti:

Ņemot vērā pēdējo nedēļu politiskos pavērsienus Lielbritānijā, Latvijas valdība aicina uzņēmējus un eksportētājus gatavoties sliktākā scenārija – bezvienošanās breksita iespējamībai jau pēc pusotra mēneša, 1.novembrī. Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica skaidro praktiskos riskus piegāžu ķēdē.

Papildus risks – britu mārciņas vērtības svārstības. Paredzams, ka bezvienošanās breksita gadījumā tā kritīsies, un tas savukārt nozīmēs, ka Lielbritānijā importētās preces, tostarp no Latvijas, tur var sadārdzināties, līdz ar to ietekmējot to konkurētspēju.

Latvijas uzņēmējiem galvenā problēma patlaban ir neskaidrība. Atsaucoties uz uzņēmēju aptaujāšanu, uz to norāda Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone. Īpašas bažas ir par tādām lietām kā muitas procedūras, preču izcelsmes sertifikātu iegūšana. Uzņēmēji no Latvijas valsts sagaida laicīgu informācijas nodrošinātu, vienas pieturas aģentūras punkta pieejamību, kur uzņēmēji varētu iegūt konsultācijas. Uzņēmēji gatavojas, bezvienošanās breksita iespēja nav jaunums un bijusi iespēja izsvērt riskus, norāda Meņģelsone.

Meņģelsone arī atzīst, ka uzņēmēji pēc vajadzības un iespējām jau ir pārorientējuši savu biznesu un eksportu.

Cik liela ir iespēja, ka Lielbritānija 31.oktobrī izstāsies bez vienošanās, vai tomēr breksitu atkal atliks, vai izdosies nonākt pie kādas vienošanās – to patlaban droši vien nevar pateikt neviens. Daudz kas būs atkarīgs no Eiropas Savienības līderu samita oktobra vidū.

Uz Lielbritāniju iet aptuveni 6% no Latvijas eksporta, šajā rādītājā tā ir sestā svarīgākā valsts Latvijai. Neskatoties uz neskaidrību, eksporta apjomi turpinājuši pieaugt – šī gada pirmajos sešos mēnešos par 7%, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo pusgadu.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.