Katru nedēļu vismaz viens vai pat vairāki uzņēmumi Latvijā kļūst par interneta krāpnieku upuriem, kas pēc piedzīvota kiberuzbrukuma darbības atjaunošanai paši iztērē desmitiem tūkstošus eiro vai tos pazaudē krāpnieku darbību rezultātā. Tā atklāj informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija “Cert.lv”. Arī auditorkompānijas "Ernst & Young" pētījums parāda, ka lielākā daļa uzņēmēju novēro uzbrukumus, bet paši arī atklāj, ka līdz ar attālināto darbu ir nepietiekami gādājuši par drošību.


Pandēmijas laikā, intensīvi pārejot uz attālinātu darbu, lielas daļas uzņēmumu darbinieki jau pusotru gadu strādā no mājām, bieži vien no privātajiem datoriem pieslēdzas darbavietas elektroniskajām sistēmām un kārto visdažādākos darījumus gan ar klientu datiem, gan naudas pārskaitījumiem. Tādi «izkaisīti» biroji kļuvuši par kārdinājumu interneta krāpniekiem un zagļiem, turklāt bieži vien viņu ieplānotie guvumi izdodas, jo uzņēmēji nereti paļaujas, ka viņi nu gan kiberuzbrukumus nepiedzīvos. Taču piedzīvo gan, saka informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija “Cert.lv” eksperts Gints Mālkalnietis.

Tādējādi visbiežākais un vienkāršākais interneta krāpšanas veids, kam seko ievērojami naudas zaudējumi, ir maksājuma uzdevumu nepienācīga pārbaudīšana, un tūkstošiem eiro sekretāre vai grāmatvede pēc šefa e-pasta saņemšanas pārskaita nevis sadarbības partnerim, bet uz pilnīgi svešu kontu. Jau gudrākas pieejas un nepieciešamība gudrākiem būt arī uzņēmējiem ir izspiedējvīrusu gadījumos.

Un tad jau tikai atliek atlasīt svarīgāko datu mapes un palaist izspiedējvīrusu. Pirmdienas rītā, sākot darbdienu, uzņēmējs konstatē, ka datiem piekļūt nevar, bet ekrānā ir izspiešanas mēģinājums. Daļa aiz kauna vai cerībā ātrāk tikt cauri sveikā izspiedējiem samaksā prasīto, bet mēdz būt gadījumi, ka dati tāpat ir sabojāti vai ļaundari pievāc informāciju par klientiem vai citus komerciālus datus.

Nauris Kļava, auditorkompānijas “Ernst & Young” partneris Baltijas valstīs, norāda, ka gandrīz 80 procenti uzņēmumu vadītāju un kiberdrošības speciālistu atzinuši, ka piedzīvojuši kiberuzbrukumus un vēro to skaita pieaugumu.

Aptaujā tikai katrs desmitais uzņēmējs pauda pilnu pārliecību par savas kompānijas spējām turēties pretī kiberuzbrucējiem. Nozares eksperti norāda, ka tas ir tikai laika jautājums, līdz nozīmīgu informācijas drošības apdraudējumu piedzīvos tie, kas uz šīm lietām naudu taupa.