„Audzēts bez antibiotikām" - Ķekavā ražotus putnu gaļas produktus ar šādu marķējumu var nopirkt Latvijas veikalos. Vai tas ir mārketinga triks un kāda ir putnu gaļas kvalitāte Latvijas veikalos?

Putnu fabrika Ķekava līdz 2020. gada beigām plāno investēt 2,3 miljonus eiro, lai ražotu augstākas kvalitātes putnu gaļu bez antibiotikām. Ķekavā aug pusotrs miljons broileru. Uzņēmums nodrošina pilnu ražošanas ciklu – cāļi izšķiļas inkubatorā, un 40 dienās kūtīs izaug broileri. Putnu fabrikas Ķekava pārstāve Maija Avota stāsta, ka pērn par 17% audzis gaļas eksports un galvenais eksporta tirgus ir Zviedrija.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) vecākā eksperte svaigas gaļas uzraudzības jomā Evita Lutāne stāsta, ka PVD darbinieki strādā visās kautuvēs un to galvenais uzdevums ir izvērtēt slimību riskus.

Par globālu problēmu kļūst baktēriju noturīgums jeb rezistence pret antibiotikām, vienkāršāk sakot – antibiotikas vairs neiedarbojas. Tāpēc svarīgi antibiotiku daudzumu samazināt arī lopkopībā. Evita Lutāne no PVD skaidro, ka antibiotikas vistas saņem tikai slimības gadījumā, un, ja putni ir slimi, tie noteikti ir jāārstē. 

Latvijas Lauksaimniecības Universitātes asociētā profesore Margarita Terentjeva stāsta, ka sabiedrībā joprojām valda daudz mītu par putnu gaļas ražošanu, tai skaitā par augšanas stimulēšanu ar hormoniem.

Novērtējot to, ko dara tādi nozares flagmaņi kā Ķekavas putnu fabrika, rūpējoties par putnu gaļas kvalitāti, tomēr nedrīkst arī aizmirst neseno gadījumu Siguldā, kad saslima pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi un saslimšanas iemesls bija tieši nekvalitatīva putnu gaļa.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.