Jaunievēlētajam Amerikas Savienoto Valstu prezidentam Džo Baidenam priekšā gana daudz izaicinājumu. Steidzami risināma ir Covid-19 krīze, kas ievērojai iedragājusi ASV ekonomiku. Tieši cīņu ar vīrusu Baidens norādījis kā būtiskāko, lai ASV ekonomiku atkal uzceltu uz kājām. Tāpat sagaidāms, ka Baidena ekonomikas politikā svarīga loma tiks atvēlēta arī klimata pārmaiņām.

Līdzīgi kā vairākās Eiropas valstīs, arī ASV tiek sasniegti arvien jauni ar Covid-19 inficēto skaita rekordi. Saprotams, ka ekonomika ir smagi ietekmēta. Jaunievēlētais ASV prezidents Džo Baidens jau pirmdien, 9. novembrī, nosauca to zinātnieku vārdus, kas vadīs viņa administrācijas Covid-19 krīzes komandu. Tādējādi viņš licis noprast, ka plāno cīņai ar pandēmiju noteikt augstāko prioritāti jau ar pirmajām savas prezidentūras dienām, un kopā ar šo ir jārisina arī problēmas ekonomikā. Pandēmija un ekonomikas atveseļošana ir starp četrām galvenajām Baidena un topošās viceprezidentes Kamalas Harisas prioritātēm.

Darbu Savienotajās Valstīs zaudējuši vairāki desmiti miljoni amerikāņu. Tomēr pirms dažām dienām publicētie dati par bezdarbu liecina, ka oktobrī tas samazinājies līdz 6,9% salīdzinājumā ar 7,9% septembrī. Līdz ar to reģistrēts teju par procentu straujāks kritums par prognozēto. Iekšzemes kopprodukts šogad trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn palielinājies par 33%. Līdz ar to reģistrēta straujākā izaugsme kopš šo datu apkopošanas sākšanas 1947.gadā. Savukārt otrajā ceturksnī ASV ekonomika gada griezumā saruka par 31%. Ekonomikas izaugsmi pagājušajā ceturksnī galvenokārt veicinājis iedzīvotāju patēriņa un uzņēmumu izdevumu kāpums, pateicoties ASV valdības apjomīgajai ekonomikas stimulēšanas programmai.

Tomēr ASV Kongress joprojām nespēj vienoties par jaunu ekonomikas stimulu paketi. Jau mēnešiem ilgi ekonomisti lūdz Vašingtonu finansēt ekonomikas atveseļošanu, tomēr sarunas nonāk strupceļā, jo republikāņi noraida demokrātu vēlamo izdevumu apjomu. Kā atzinis Federālās rezervju sistēmas vadītājs Džeroms Pauels, jauna stimulu pakete ir “absolūti būtiska” ekonomikas atbalstīšanai. Tirgus dalībnieki uzskata, ka Baidena uzvara palīdzēs pieņemt lielāku fiskālo stimulu paketi nekā tad, ja būtu pārvēlēts Donalds Tramps. Kā atzīst miljardiere, bijusī ASV tirdzniecības ministre Penija Prickere, ekonomikas problēmu risināšana bez cīņas pret pandēmiju nav iespējama.

Lai ar pandēmiju cīnītos, Baidens uzsver, ka tiks tērēts tik daudz, cik nepieciešams. Nākamajā desmitgadē viņš plāno palielināt federālo deficītu par vairāk nekā 5 triljoniem dolāru, lai gan tas jau sasniedz 3,3 triljonus dolāru jeb 16% no IKP. Savā kampaņā Baidens atbalstījis plānus atlaist studentu ņemtos kredītus vai, piemēram, piešķirt naudu mazajiem uzņēmumiem. Liela nauda tiktu ieguldīta arī tādās jomās kā tīra enerģija, infrastruktūra un sabiedriskais transports. Kā norāda bijušais Baidena ekonomikas padomnieks Džareds Bernstīns, ir daudz darāmā, lai ekonomika turpinātu atgūties.

Jautājumi patiesi ir dažādi un ne tikai saistāmi ar pandēmiju. Ienākumu nevienlīdzība ASV palielinās līdz augstākajam līmenim vairāk nekā 50 gadu laikā, tādēļ liberāļi ir pieprasījuši paaugstināt nodokļus bagātajiem, ko saskaņā ar aptauju rezultātiem sabiedrībā plaši atbalsta. Kampaņas laikā Baidens aicināja mainīt daļu no Trampa parakstītajiem nodokļa samazinājumiem. Tiek lēsts, ka dažādas Baidena piedāvātās nodokļu izmaiņas nākamo desmit gadu laikā varētu ienest 3 triljonus ASV dolāru – naudu, kas būtu noderīga laikā, kad pandēmijas dēļ uzbriest valsts parāds. Tomēr līdzīgi kā ar jauno ekonomikas stimulu paketi, arī šiem Baidena plāniem gaidāma sīva pretestība no republikāņiem un arī uzņēmējdarbības grupām, kas jebkuru nodokļu paaugstināšanu saredz kā ekonomikai kaitējošu.

Kā kaitniecību ekonomikai republikāņi saredz arī Baidena plānus attiecībā uz klimata pārmaiņām. Pavasarī Baidens piedāvāja plašu priekšlikumu, kas esot vērienīgākais, ko jebkad kāds Amerikas prezidenta kandidāts šajā jomā izvirzījis. Tas ietvēra, piemēram, ieguldījumus 400 miljardu ASV dolāru apmērā atjaunojamās enerģijas pētniecībā, pusmiljonu elektrisko transportlīdzekļu uzlādes staciju celtniecību un citus pasākumus. Jautājums – kādus soļus Baidens izvirzīs kā galvenos, lai ar klimata pārmaiņām saistītos plānus panāktu ar pēc iespējas saudzīgāku ietekmi uz ekonomiku?

Baidena prezidentūras laikā nekur nebūs pazudis un joprojām būs aktuāls jautājums arī par attiecībām ar Ķīnu. Ir skaidrs, ka Baidens centīsies mainīt Trampa ekonomikas politiku šajā jomā, tomēr jautājums, cik lielā mērā viņš to spēs un vēlēsies? Baidens solījis „agresīvu” rīcību jautājumā ar Ķīnu, un tikai nedaudzi sagaida, ka viņš drīzumā atcels Trampa uzliktos tarifus. Arī no bijušā viceprezidenta ir dzirdēta tarifu idejas atbalstīšana, tikai citos apstākļos. Un, tāpat kā Tramps, arī viņš ir apsolījis atdzīvināt amerikāņu rūpniecību.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.