Strauji kāpjošās kokmateriālu cenas liek daudziem privātajiem mežu īpašniekiem izšķirties pārdot izaugušos kokus, savukārt uzņēmums "Latvijas valsts meži", kas pārvalda pusi no visiem mūsu valsts mežiem, zāģeru izsolēs lielākas cerības tikt pie mežistrādes dod tiem, kam jaunāka tehnika. Tas viss strauji kāpinājis pieprasījumu pēc lielās meža tehnikas, kam pa ķēdīti seko šo agregātu sadārdzinājums un pat gadu ilgas piegādes.

Visos mūsu valsts mežos ik gadu izzāģējam no 12 līdz 14 miljoniem kubikmetru koksnes. Puse no šī apjoma veidojas privātajos mežos, kuru īpašnieki arī elastīgāk seko tirgus tendencēm, un tādā laikā kā šis arī būtiski kāpina ciršanas apjomus, jo pieprasījums pēc koksnes un augošās cenas ir liels kārdinājums. Tam tik ļoti neļaujas uzņēmums «Latvijas valsts ceļi», kas ik gadu savā saimniecībā ļauj izcirst ap septiņiem miljoniem kubikmetru. Stāsta kompānijas pārstāvis Tomass Kotovičs.

Valsts mežos ikgadējais pieaugums esot tuvu 12 miljoniem kubikmetru, tādēļ uzņēmums apgalvo, ka zāģē mazāk nekā saaug. Savās cirsmu izsolēs "Latvijas valsts meži" vairāk punktu un līdz ar to izredžu tikt pie zāģēšanas piešķir tiem pretendentiem, kam ir jaunāka tehnika. Un tas ir viens no faktoriem, kas veicina jaunu traktoru pirkšanu, piekrīt Tomass Kotovičs.

Tomēr paši mežizstrādātāji, pērkot jaunu un dārgu tehniku, diez vai pirmkārt domā par dabas saudzēšanu. Kā stāsta Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts, daļā gadījumu vienkārši cikliski pienācis laiks tehniku nomainīt, bet viens no jauniem faktoriem ir darbinieku trūkums – ar mūsdienīgākiem agregātiem vajadzīgs mazāk cilvēka roku.

Turklāt daudzi mežizstrādes tehniku pērk līzingā, apliecina Latvijas Līzinga devēju asociācijas vadītājs Pēteris Plaudis. Kamēr līzinga rādītāji kopumā vēl nav atguvušies 2019. gada līmenī, meža tehnikai pieprasījums pēc šādiem aizdevumiem kāpis par 40 procentiem.

Pieprasījuma un pandēmijas ietekmē jaunu tehniku gan varot iegādāties nevis ierasto 2 - 3, bet nu jau pat gada laikā, turklāt ražotāji paaugstinājuši cenas.