Nu jau dažus mēnešus koksnes tirgū ir vērojams cenu kritums skujkoku apaļkoksnei, kas trīs mēnešu laikā kļuvusi par gandrīz ceturto daļu lētāka. Tajā pašā laikā lapukoku izejmateriāla cenas rudenī vēl turpinājušas kāpt. Latvijas Radio aptaujātie eksperti norāda, ka koksnes cenas arvien netuvojas pirmspandēmijas līmenim, kas tās sāka dzīt augšā ar strauji augošo pieprasījumu. Tiesa, iepriekš cenas regulēja mūsu pieprasījums, jo sēdējām mājās un vairāk remontējām, bet tagad liela noteicēja ir loģistika, jo koki mežos ir, bet trūkst to aizvedēju līdz klientiem.

Skujkoku apaļkoksnes cena nostabilizējas tādā līmenī, kāda tā bija pirms straujā cenu kāpuma, ko savukārt ietekmēja gan Covid-19, gan citi globāli procesi. Tā secināts Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra apkopotajā informācijā. Kā stāsta mežsaimniecības projektu vadītājs Artis Misiņš, sākotnējo cenu bumu radīja tas, ka mazāk ceļojām, tā vietā pievēršoties būvniecībai un remontiem. Paralēli augošajam pieprasījumam tādas lielvalstis kā Krievija un Kanāda būtiski kāpināja arī ievedmuitas cenas, kas kokmateriālus sadārdzināja vēl vairāk.

Uzņēmuma "Latvijas Valsts meži" pārdošanas un piegādes izpilddirektors Andris Meirāns atzīst, ka arī viņa koncerna pārdošanas datos lielais pieprasījums pēc kokmateriāliem atspoguļojies kā desmit gadu laikā straujākais ieņēmumu kāpums. Bet jau tad bijis skaidrs, ka augošie rādītāji būs īslaicīgi. Meirāns teic, ka kokmateriālu cenas ir nevis būtiski samazinājušās, bet nokritušās līdz jaunai tirgus cenai, kas būs spēkā vismaz nākamo pusgadu.

Augsto cenu līmeņu krišanās, sevišķi plātnēm un skujukoku dēļiem, bija sagaidāma. Tam piekrīt arī Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. Likumsakarīga ir cenu krišanās, kas dēļiem un plātnēm septembrī un arī oktobrī bijusi ap desmit procentu samazinājuma līmenī.

Tomēr apaļkoku uzkrājumi Latvijas ostās ne vienmēr nozīmē problēmas, ka nav smago mašīnu, kas tos aizved līdz klientiem. Piemēram, papīrmalku jeb baļķus, no kuriem nesanāk dēļi, pārsvarā eksportējam uz Somiju vai Zviedriju, un noieta tirgus šajā segmentā vienkārši pasliktinājies ilgākā laikā.