Šogad Krāslavā filiāli atvēra Dānijā dibinātā šūšanas uzņēmuma „Nybo”  filiāle. Un tas šajā nelielajā pierobežas pilsētā jau ir piektais uzņēmums, kas piedāvā darbu šūšanas nozarē. Līdzīgi kā citi šūšanas uzņēmumi Krāslavā, arī šis ir savas saražotās produkcijas eksportētājs. Un tā specializācija lielākoties ir medicīnas un viesmīlības pakalpojumu nozares darba apģērba izgatavošanā. 

Krāslava jau ir ceturtā vieta Latvijā un pirmā Latgalē, kur dāņu apģērbu ražotājs „Nybo”, kurš Eiropā darbojas kopš 1962. gada, ir atvēris savu filiāli.

“Mēs esam dāņu šūšanas uzņēmums ar diezgan lielu pieredzi šūšanos pakalpojumos klientiem visā Eiropā. Latvijā mums ir četras filiāles, centrālais ofiss ir Dobelē un filiāles ir Talsos un Jelgavā, un mēs sadarbojamies arī ar šūšanas uzņēmumiem, kuri mums piedāvā ārpakalpojumus. Un šogad mēs pieņēmām stratēģisku lēmumu ienākt Krāslavā,” stāsta „Nybo Latvia” sagādes ķēdes vadītāja Gunta Ābika.

Astoņas jaunas darba vietas šuvējām radījis šis jau piektais pēc skaita Krāslavā šūšanas uzņēmums, apliecina filiāles vadītāja Valentīna Jankovska. Darbu te radušas pārsvarā bezdarbnieku rindās esošās sievietes, bez pieredzes šūšanas jomā.

“Pie mums Krāslavā ir četras šūšanas firmas, mūsējā ir piektā. Kopā ar mani te esam 8 cilvēki. Vairāk nāk no ielas cilvēki, bezdarbnieki, kuri reģistrējušies biržā un nav darba, meklē to. Šūšana tas ir tāds optimālākais sieviešu darbs, uz gateri iet smagi, tas ir vīriešu darbs. Nāk, mēģina, sanāk- šuj. Mācām tepat  uz vietas. Šuvējas, kuras ir mācījušās, tikai divas, es esmu trešā. Pārējās apmācām.”

Krāslavietei Ivetai šūšana ir pavisam jauns amats, pēc 20 gadiem, kas nostrādāti izglītības sfērā.

“Esmu pirmskolas skolotāja, neesmu vakcinējušies un bija jāatstāj darbs. Tāpēc vajag kaut ko mainīt, tagad esmu te. Krāslavā ir bezdarbs.”

Šūšanas arods nav viegls, taču noteikti ir cilvēki, kam tas varētu patikt, īpaši jaunās paaudzes vidū, pārliecināta Iveta.

“Es tikai mēnesi strādāju, un man ir grūti. Es meklēju darbu un nolēmu pamēģināt, kā tas ir.

Bet nav tik viegli. Varbūt jaunām meitenēm, kas tikko mācās, ir vieglāk.”

Krāslavā, līdzīgi kā pārējās filiālēs Latvijā, tiek šūts darba apģērbs. Šobrīd vēl bez konkrētiem apjoma normatīviem, stāsta filiāles vadītāja Valentīna Jankovska, jo primāri jaunajiem darbiniekiem ir apgūt nepieciešamās prasmes.

“Tas ir darba apģērbs. Pagaidām mums normas nav, bet cenšamies, lai būtu kvalitāte un lai būtu vairāk. Sākumā bija kādi 20-30 gabali dienā, tad tagad jau ap 100.”

Kopš 2020. gada sākuma SIA „Nybo Dobele” Latvijā ir ieguvis ISO sertifikātu, kas apliecina uzņēmuma darbības procesu kvalitātes atbilstību starptautiskiem standartiem. Visa saražotā produkcija tiek eksportēta, turpina „Nybo Latvia ” sagādes ķēdes vadītāja Gunta Ābika.

“Mēs sākam lēnām, sākam šūt vieglos darba apģērbus- jaciņas, bikses medicīnas un viesmīlības pakalpojumiem. Mūsu produkcija ir simtprocentīgs eksports, mūsu produkcija tiek konsolidēta Dobelē, kur mums ir galvenā mītne, un tālāk tā tiek nosūtīta mūsu mātes kompānijai uz Dāniju, uz Viborgas pilsētu. Tālāk darba apģērbi tiek vesti uz Rietumeiropu, Zviedriju, Vāciju, Šveici. Tie ir mūsu primārie noieta  tirgi.”

Krāslavā kopumā ir labas šūšanas jomas tradīcijas. Laika gaitā Krāslavā ir izveidojušās profesionālu šuvēju dinastijas. Turklāt, vairākus gadus te veiksmīgi darbojas Rīgas Valsts tehnikuma Krāslavas teritoriālā struktūrvienība, kas pielāgo apmācību programmas, atbilstoši uzņēmēju interesēm un pieprasījumam pēc darbaspēka.

Tāpēc dāņu apģērbu ražotājs „Nybo” arī izvēlējās šo Latgales mazpilsētu par vienu no savu filiāļu vietām, atzīst Gunta Ābika.

“Krāslavā ir ļoti potenciāls darba spēks. Krāslava vēsturiski labi zināma pilsēta, kurā ir koncentrētas tieši šuvējas. Un šuvēju roku darbs ir ļoti labā un kvalitatīvā līmenī.

Tas bija viens no iemesliem, kāpēc mēs arī izvēlējāmies Krāslavu. Otrs iemesls ir tas, ka mēs gribam paturēt savas ražošanas Latvijā, lai nebūtu jāveic ražošanas pakalpojumu pieprasījums ārpus Latvijas. Un mēs skatījāmies uz Latvijas pilsētām, kur potenciāli mēs varētu attīstīties. Krāslavā ir šis šuvēju potenciāls, kas nav katrā pilsētā Latvijā. Mēs veicām izpēti, un Krāslavā bija tas moments, ka ir cilvēki ar pieredzi, ir šuvēji, un ir cilvēki, kas vēlas strādāt.”

Konkurence šūšanas nozarē, ņemot vērā lielo šūšanas uzņēmumu skaitu Krāslavā, pastāv.

„Nybo”plāni attīstīties Krāslavā šūšanas nozarē lieli, arī paplašinot darba spēka apjomu.

“Mēs gribētu līdz šī gada beigās kā minimums iziet uz 15 cilvēkiem, kas būtu šīs papildus darba rokas, un nākamgad attīstīties jau daudz straujāk,” apliecina Gunta Ābika.

Krāslavas novada pašvaldība savukārt gatava izbūvēt vēl jaunus angārus pilsētas rūpnieciskajā zonā, kur potenciāli uzņēmums varētu attīstīties un paplašināties.