Turpinoties Krievijas izvērstajam karam Ukrainā, Rietumvalstis turpina sniegt dažāda veida palīdzību Ukrainai. Būtisks ir bijis un ir arī privātu ziedotāju atbalsts, kas Ukrainu sasniedz dažādās formās, tostarp arī kriptovalūtās. Kāds līdz šim ir bijis ziedojumu apmērs kriptovalūtās un kā šos ziedojumus tērē?

Vēl pirms Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā, 2021.gadā, tirgus konsultāciju kompānija “Chainalysis” kriptovalūtu ieviešanā Ukrainu ierindoja ceturtajā vietā pasaulē. Tai priekšā atradās Vjetnama, Indija un Pakistāna. Tā paša gada septembrī Ukraina formāli legalizēja kriptovalūtu un noteica regulējumu. Līdz tam vietējiem iedzīvotājiem bija atļauts pirkt un apmainīt virtuālās valūtas, taču uzņēmumus un biržas, kas nodarbojas ar kriptovalūtām, bieži vien rūpīgi uzraudzīja tiesībaizsardzības iestādes. Savukārt šogad Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis parakstīja virtuālo īpašumu likumprojektu, kas atzīs kriptovalūtu kā aktīvu Ukrainā, kad karš būs beidzies. Kā skaidro Marta Homina, Adelaidas biznesa skolas lektore, kas pētījusi kriptovalūtu izmantošanu Ukrainā notiekošā kara laikā, cilvēki biežāk dzirdējuši, ka kriptovalūtas izmanto sliktiem mērķiem, taču tas nebūt nav vienīgais izmantošanas veids.

Jau otrajā dienā pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā, digitālās transformācijas ministrs Mihailo Fjodorovs lūdza savam vietniekam izveidot oficiālus valdības makus, kas varētu pieņemt maksājumus kriptovalūtā. 26.februārī Ukrainas valdība sāka publiski lūgt kriptovalūtu ziedojumus tiešsaistē. Šobrīd Ukrainas valdība ziedojumos pieņem jau vairāk nekā 70 kriptovalūtu veidus. Tomēr ziedojumus vāc ne tikai valdība. Otrs būtiskākais ziedojumu vācējs ir nevalstiskā organizācija “Come Back Alive”, kas atbalsta militārpersonas. Ziedots visvairāk tiek divās kriptovalūtās – ar bitkoinu un ar ethereum. Abas arī ir populārākās kriptovalūtas pasaulē.

Ir tikai daži gadījumi, kad ziedotā kriptovalūtas summa ASV dolāros ir bijusi ļoti liela, piemēram, 2 vai 3 miljoni ASV dolāru. Lai gan ziedojumus veikušas arī dažas iestādes, lielākā daļa ziedojumu nāk no privātpersonām. Piemēram, "Ethereum" dibinātājs Vitālijs Buterins veica kriptoziedojumus aptuveni 2,5 miljonu ASV dolāru vērtībā.

Kā jūlijā tviterī izteicās Ukrainas digitālās transformācijas ministra vietnieks Alekss Borņakovs, kriptovalūta ir kļuvusi par būtisku Ukrainas aizsardzības instrumentu, nodrošinot elastību un ātrumu, kas burtiski izglāba Ukrainas karavīru dzīvības.

Vēl augustā Ukrainas digitālās transformācijas ministrs Mihailo Fjodorovs tviterī paziņoja, ka liela daļa Ukrainas Digitālās transformācijas ministrijas pārvaldītās bezpeļņas organizācijas “Palīdzība Ukrainai” fonda līdzekļu izmantota militārā aprīkojuma iegādei. Fonds iztērējis 54 miljonus dolāru no saviem kriptovalūtu ziedojumiem tādām precēm, kā digitālie šauteņu tēmekļi, ķiveres, bruņuvestes, datoru aparatūra un programmatūra. Aptuveni 11 miljoni ASV dolāru iztērēti bezpilota lidaparātiem.