2019.gada nogalē un janvāra sākumā Polijas trīs reģionos konstatēti putnu gripas uzliesmojumi mājputniem. Pagājušās piektdienas pēcpusdienā putnu gripa konstatēta arī kādā piemājas saimniecībā Slovākijā. Kādi pasākumi putnu biodrošībā jāievēro un cik aktuāla šī slimība varētu būt Latvijā?

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) speciāliste Madara Volka stāsta, ka putnu gripu pagājušā gada nogalē konstatēja trīs Polijas reģionos deviņās mājputnu novietnēs. Putnu gripas skartajos reģionos noteikta karantīna, bet slimības skartajā novietnēs mājputni tiek nogalināti un iznīcināti. 

PVD gājputnu migrācijas laikā – pavasarī un rudenī – ņem paraugus no mājputniem, lai izmeklētu uz putnu gripu, kā arī aicina ziņot par saslimšanas gadījumiem, arī tad, ja tiek atrasti nobeigušies savvaļas putni. Bieži putnu gripas uzliesmojumi saistīti ar savvaļas putnu, sevišķi ūdensputnu, migrāciju. Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta pētniece Antra Stīpniece skaidro, ka, sakarā ar silto ziemu, šogad daudzi putni nav devušies uz parastajām migrācijas vietām.

Latvijas putnkopības asociācijas valdes priekšsēdētāja Zane Rostokina stāsta, ka mazo saimniecību īpašniekiem Lauku atbalsta dienests rīkojis mācības par biodrošības pasākumiem. Galvenais – laicīgi ziņot par mājputnu saslimšanu veterinārstam. 

Zanes Rostokinas z/s” Vilciņi” Viesītes novadā ir 400 putnu, savukārt putnu fabrikā „Ķekava” – 2 miljoni vistu, un par tām rūpējas 1000 darbinieki. Uzņēmuma veterinārā dienesta vadītāja Tatjana Lisakovska stāsta, ka uzņēmums biodrošībai pievērš ļoti lielu uzmanību.

Kas notiek, ja valstī tiek konstatēts putnu gripas gadījums? Cieš ne tikai konkrētā saimniecība, bet arī tuvākās apkārtnes saimnieki, skaidro PVD speciāliste Madara Volka.

Putnu gripa Latvijā līdz šim nav reģistrēta. Eiropā putnu gripas uzliesmojums bija 2016., 2017. gadā, bet neviens cilvēka saslimšanas gadījums netika konstatēts.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.