Bankas reģionos patlaban nesteidzas dot kredītus ģimenēm dzīvojamās platības iegādei. Lai sniegtu atbalstītu ģimenēm ar bērniem mājokļa iegādei vai būvniecībai, Attīstības finanšu institūcijai “Altum” ir piešķirts 7 026 000 eiro valsts budžeta finansējums, kura ietvaros ģimenēm ar bērniem būs pieejamas valsts garantijas mājokļa iegādei šā gada pēdējos mēnešos un nākamgad.

Mūziķu Aldia un Gunas ģimenē aug divus un sešus gadus veci bērni, un tā ir viena no Latgales ģimenēm, kura ir izmantojusi “Altum” atbalstu dzīvokļa iegādei. Dzīvojamā platība ir iegādāta Rēzeknē.

“Uzzināju par šo programmu droši vien no paziņām un draugiem, bet tā pa īstam – bankā, kad gāju runāt par mājokļa kredītu, tad man pastāstīja par to programmu. Tie bija kādi pāris tūkstoši, varbūt pieci, varbūt vairāk, es tagad tiešām neatceros. Taču tas bija ļoti labs atbalsts, jo tas brīdis, kad mēs nolēmām iegādāties mājokli, nāca ļoti negaidīti. Mēs nebijām plānojuši, līdz ar to tas mums bija ļoti liels atbalsts. Savādāk mēs to tik ātri nebūtu dabūjuši gatavu.”

“Altum” Latgales reģiona vadītāja Vita Pučka norāda, ka mājokļu garantiju atbalsta programma būtiski samazina pirmo iemaksu mājokļa būvniecībai vai iegādei ar hipotekāro kredītu.

“Mājas iegādei vai būvniecībai un arī remonta izmaksām var saņemt garantiju, ja tiek ņemts aizdevums komercbankā. Bērni šajā programmā traktējas līdz 23 gadu vecumam ieskaitot. Un šīs te garantijas apmērs procentos un summā ir atkarīgs no bērnu skaita ģimenē.

Ja ir viens bērns ģimenē, tad šī garantija ir 10% vai 10 000 eiro, ja ir divi bērni, tad – 15% vai 15 000 eiro, un ja ir trīs un vairāk bērni, tad - 20% vai 20 000 eiro. Procentu apmērs tiek rēķināts no aizdevuma pamatsummas. Ja ņem aizdevumu komercbankā, tā prasa pirmo iemaksu. Šai iemaksai tad arī var izmantot šo te “Altum” sniegto garantiju.”

Aktīvāk “Altum” piedāvājumu izmanto iedzīvotāji Latgales lielajās pilsētās Rēzeknē un Daugavpilī. Pārējā reģionā darījumu esot salīdzinoši maz.

“Biežāk “Altum” atbalsts tiek izmantots tieši dzīvokļu iegādei. Ir atsevišķi gadījumi arī mājokļu būvniecībai, bet pārsvarā dzīvokļu iegādei,” stāsta Vita Pučka.

No kopējā šīs programmas finansiālā atbalsta līdz Latgalei gan nonāk salīdzinoši neliela līdzekļu daļa.

“Nav reģionālais sadalījums šim te garantiju apmēram. Protams, Rīga un Pierīga ir lielāka un arī nekustamo īpašumu cenas tur ir lielākas.  Latgalē nekustamā īpašuma cenas ir zemākas, līdz ar to mazāks ir arī garantijas apjoms. Aktivitāte pie mums arī ir salīdzinoši zemāka,” tā Vita Pučka.

"SEB bankas" pārstāve Elīna Neimane norāda, ka šī gada deviņos mēnešos banka mājokļu kredītos privātpersonām ir piešķīrusi 112 miljonus eiro, kas ir par 14% vairāk nekā šajā pašā laika periodā pērn.

“No piešķirtajiem kredītiem aptuveni puse ir ar “Altum” programmas atbalstu. Līdz ar to mēs varam teikt, ka tas ir ļoti būtisks atbalsts ģimenēm ar bērniem un arī jauniem profesionāļiem, lai savs mājoklis kļūtu daudz sasniedzamāks.”

Latgalē mājokļu kredītos šī gada pirmajos deviņos mēnešos iedzīvotājiem ir piešķirti kopumā 3,2 miljoni eiro.

“Vidēji puse no tiem ir piešķirti ar “Altum” atbalstu. Kopumā tas ir aptuveni 3% no visa mājokļu kredītos piešķirtā finansējuma privātpersonām. Ja skatāmies tādu top trīs, tad visvairāk mājokļu kredīti ir piešķirti Rēzeknē, mazliet mazāka aktivitāte ir vērojama Daugavpilī un Jēkabpilī.”

Mājokļu garantiju programma tiek īstenota kopš 2015. gada. Līdz šā gada novembra sākumam mājokļu garantiju atbalsta programmas ietvaros “Altum” ģimenēm ar bērniem mājokļu būvniecībai vai iegādei kopā piešķīrusi 12 746 mājokļu garantijas par kopējo summu 92,4 miljoni eiro un šajās ģimenēs kopā aug 18,3 tūkstoši bērnu.